1. YAZARLAR

  2. Hakan Karayanız

  3. Şiddete Karşı Centilmenlik Ruhu
Hakan Karayanız

Hakan Karayanız

Altyapıya Dair
Yazarın Tüm Yazıları >

Şiddete Karşı Centilmenlik Ruhu

A+A-

Ne kadar anlatılsa da,  ne kadar yazılsa da sporda özelliklede futbolda değişen hiç birşey olmuyor ve şiddetin önüne bir türlü geçilmiyor. Sporda şiddete karşı yapılması gereken, bu tür davranışları sergileyen kişileri spordan özellikle futboldan uzaklaştırmalıyız. Ülke futboluna hem zarar veriyor hem de kötü bir örnek teşkil ediyor. Bu tarz tutum ve düşünceye sahip kişiler gelecek nesil dediğimiz sporcu ve çocuklara zarar verirler ve iyi örnek teşkil etmezler. Yapılması gereken kulüplerimizde, kulüp altyapılarında, futbol okullarında verilen eğitimin amacını önemini iyi anlatmalıyız. Burada en önemli etken her daim vurguladığımız gibi eğitici faktörü ön plandadır.

Antrenör sporcuya şiddetin tehlikeli olduğunu anlatmalı ve vereceği doğru eğitimle de bunun önüne geçmeli/geçmelisiniz mantığını oluşturmalıyız.

Eğitici konuşmalar sürekli olmalı.

Altyapılar da çocuklara eğitiminde nelerin ve nasıl öğretileceği, altyapı eğitimlerinde temel sorunsalı olarak nitelendirdiğimiz konu "ne zaman" öğretileceği konusudur.

Bu yaş çocuklarda farkında olarak veya olmadan, şiddet tarzı hareketler de, zarar görmelerine, zarar vermelerine neden olabilirler. Yapılması gereken tek şey futbola ilişkin futbolla alakalı doğru olan ne varsa gerçekleştirmek ve yapılması gereken davranışları da zamanından önce geç kalmaksızın gerçekleştirmeye çocukları zorlamalıyız.  Bu tür şiddete meyilli olmuş sporcuları bu tür beklentilerin içinden kurtarmış oluruz.

Son zamanlarda ülkesel olarak ve ilimiz olarak şiddet olayları tekrar boy göstermeye başladı. Toplumumuzda bu düşünceye sahip kişileri ders konuları olarak işleyip sporda ve toplumda ne kadar yanlış olduğunu anlatmalıyız.

Futbol oyunu için gereken davranışlar kendi yaş grupları itibari ile kendine özgü futbol oyun ve kurallarına ilişkin olduğunu göstermeliyiz. Şiddet ve şiddete yönelik davranışların yanlış olduğunu, bun tür düşüncelerden uzak durmaları gerektiğini belirtmeliyiz. Yapılacak olan çalışmalarda doğruyu analiz edip geri bildirim aldığımız çocuklarımızı/sporcularımızı doğru kazanmalıyız.

Tek suçlu futbolcularda mı.?

Tabiki de hayır Tetikleyici unsurlarda oluyor/olabiliyor. Mesela taraftarlar, mesela rakip takım oyuncuları ve hakemlerin tutumu da olumsuz davranış ve durumlar sergilediklerinde bu tür şiddet olaylarına direk etken oluyorlar. Ne olursa olsun öfke kontrolüne hakim olmalıyız.

Şiddeti tasnif etmiyoruz.

Ülke olarak bu tür olayları istemiyoruz. Yapmamız gereken ciddi önlemler alınırsa şiddet dediğimiz olayların önüne geçeriz ve düşünülmesini bile istemediğimiz kötü durumlarla karşı karşıya kalmayız.

Ne yapmalıyız.!

En taban dediğimiz altyapılarda öncelikle kendini ifade edebilen, duruşuyla sporcuya örnek olabilen ve öfke kontrolü sağlayabilen eğiticileri sahalarda bulundurmalıyız.  Sonrada sporculara ağaç yaşken eğilir mantığıyla hareket edilip, şiddetin kötü bir olgu olduğunu hem kendine hem de futbolumuza gölge düşüren eylem olduğunu anlatırsak çok şeyin önüne de geçmiş oluruz. Sporda şiddete hayır diyelim. Saygılarımla.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.