1. HABERLER

  2. ÖZEL

  3. ‘Şiddete karşı cezalar artırılsın’
‘Şiddete karşı cezalar artırılsın’

‘Şiddete karşı cezalar artırılsın’

Sağlıkta şiddetin son zamanlarda artarak devam ettiğini söyleyen Konya Tabip Odası Başkanı Seyit Karaca, “Bu yapıdaki saldırgan insanlara hukuki düzenlemelerle daha ağır cezalar verilmeli" dedi.

A+A-

Sağlıkta şiddetin son zamanlarda artarak devam ettiğini söyleyen Konya Tabip Odası Başkanı Seyit Karaca, “Bu yapıdaki saldırgan insanlara hukuki düzenlemelerle daha ağır cezalar verilmeli. Tutuklu yargılanmaları için hukuki düzenlemeler yeniden ele alınmalı” dedi.

 Mehmet Günnar

Sağlık çalışanlarına yapılan sözlü ve fiziksel şiddet gün geçtikçe artıyor. Konya Tabip Odası Başkanı ve Özel Medova Hastanesi İcra Kurulu Üyesi Dr. Seyit Karaca sağlıkta şiddet konusunda yeni düzenlemelerin gelmesi gerektiğini ifade ederek bu konuda sağlık çalışanlarının endişelerinin olduğunu dile getirdi. Sağlıkta şiddetin son zamanlarda artarak devam ettiğini ve sağlık çalışanları açısından önemli bir sorun haline geldiğini dile getiren Karaca, “Şunu belirtmek gerekir ki sağlıkta şiddet olayının sağlığa kolay ulaşılabilirlikle hiçbir ilgisi yok. Bir takım kimseler yönetime baskı kurmak için bunu malzeme olarak kullanıyor. İnsan Allah’ın yarattığı ve kendisine belirli ömür verilen bir varlık. Bunu unutmamak lazım. İnsan ölümsüz bir varlık değil. Sağlık çalışanlarına bu çerçevede yaklaşmak lazım. Hiçbir sağlıkçı zarar verme amaçlı çalışmaz. Eğer sağlık çalışanı konu üzerinde eksik bilgiye sahipse, o işi yarım yapmak yerine ya hiç yapmamayı tercih eder ya da daha bilgili birinden yardım alır. Bu nedenle gecesini gündüzüne katarak hizmet veren sağlık çalışanlarının, bu insanlar tarafından kötü muamele görmesi bizleri de çok üzüyor” dedi.

Hükümetten beklenti

Haziran ayı içerisinde İzmir’deki bir üniversite hastanesinin yoğun bakımında yaşanılan olaya dikkat çekerek sözlerine devam eden Karaca, “Ölen bir hastanın yeniden canlandırılması için yoğun bakım servisinin içine hasta yakınları girmiş, doktorlar ve diğer sağlık çalışanları tehdit edilerek cenaze üzerine zorla şok uygulatılmış. Bu yapıdaki saldırgan insanlara hukuki düzenlemelerle daha ağır cezalar verilmeli. Tutuklu yargılanmaları için hukuki düzenlemeler yeniden ele alınmalı. Başka bir şekilde bunun önüne geçilemez. Yeni dönemde ülke yönetiminden sağlık çalışanları olarak en önemli beklentilerimizden biri bu” diye konuştu.

Cerrahlık tercih edilmiyor

Sağlıkta şiddet olaylarının ağır sonuçlarının da olduğunu aktaran Kalaycı, “2017 Tıpta Uzmanlık Sınavı sonuçlarına YÖK’ün yaptığı çalışmaya bakılacak olursa artık cerrahlık branşları eskisi kadar tercih edilmiyor. Hekimler artık daha az insanla muhatap oldukları branşları tercih ediyor. Bu ileriki dönemlerde sağlık kalitesinde hızlı düşüşlere sebep olacak” ifadelerini kullandı.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.