1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Sigara kullanımında 3. sıradayız
Sigara kullanımında 3. sıradayız

Sigara kullanımında 3. sıradayız

Türkiye’nin sigara kullanımında Bangladeş ve Endonezya’dan sonra 3. sırada olduğunu aktaran Yeşilay Konya Şube Başkanı Dr. Mevlüt Büyükhelvacıgil, gençlerin ve çocukların sigaradan korunması için kapsamlı önlemler aldıklarını belirtti.

A+A-

Türkiye’nin sigara kullanımında Bangladeş ve Endonezya’dan sonra 3. sırada olduğunu aktaran Yeşilay Konya Şube Başkanı Dr. Mevlüt Büyükhelvacıgil, gençlerin ve çocukların sigaradan korunması için kapsamlı önlemler aldıklarını ve bu amaçla gerçekleştirilen tüm çalışmaları desteklediklerini açıkladı.

 

Mehmet Günnar

Ülkemizde de uygulanan Dünya Sağlık Örgütü Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi (TKÇS) ve Kılavuz İlkeleri’nde de yer aldığı gibi vergi artışı ile sigaraya erişim kısıtlanarak, sigara tüketiminin azaltılması hedefleniyor. Yeşilay Konya Şube Başkanı Dr. Mevlüt Büyükhelvacıgil, gençlerin ve çocukların sigaradan korunması için kapsamlı önlemler aldıklarını ve bu amaçla gerçekleştirilen tüm çalışmalarını desteklediklerini açıkladı.

Sigaranın ekonomik boyutunun aile ekonomisi açısından da çarpıcı noktalara geldiğini belirten Büyükhelvacıgil günde iki paket sigara içilen bir ailenin aylık sigara masrafının yaklaşık 1080 lira olduğunu ifade ederek, “Sigara sosyo-ekonomik kalkınma üzerinde doğrudan olumsuz bir etki doğuruyor. Türkiye’deki ölümlerin yüzde 88’i bulaşıcı olmayan hastalıklardan kaynaklanmakta. Bu hastalıklarda herhangi biri nedeniyle erken ölüm olasılığı altıda birdir. Bu oran gelişmiş ülkelerde yüzde 10 dolayında. Yıllar içinde giderek düşen sigaraya başlama yaşı nedeniyle birinci hedef gençlerin ve çocukların sigara bağımlılığından korunması olmalı. Sigarada vergi artırımının sebep olduğu her yüzde10’luk artış, çocuk ve gençlerde sigara kullanımını yüzde 15 oranında azaltmakta. Bizler Anayasamızın 58. maddesinde yer alan devletimizin çocuk ve gençliğimizi zararlı alışkanlıklardan koruması hükmü ile çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

Ülkeye zarar

Sigara içmenin sadece kişinin kendisine ve çevresine değil, aynı zamanda ülkesine de zarar verdiğini belirten Dr. Büyükhelvacıgil, “Tütün endüstrisinin bilhassa gençlere yönelik politikalarını engellemek, toplumu endüstrinin kirli oyunlarından uzak tutmak elimizde. Yeşilay olarak, toplumu tehdit eden bu büyük felakete karşı uygulanan ve uygulanacak olan güçlü ve kararlı politikaları sonuna kadar destekliyoruz. Gelin kendinize, çocuklarınıza ve sevdiklerinize bir iyilik yapın ve sigarayı bırakın. Sağlıklı bir toplum için sigara ile mücadele vazgeçilmez önceliğimiz” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.