1. YAZARLAR

  2. Hayriye Eroglu

  3. Sigaranın Zararları Saymakla Bitmiyor
Hayriye Eroglu

Hayriye Eroglu

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Sigaranın Zararları Saymakla Bitmiyor

A+A-

Sigara ölümcül bir alışkanlıktır. Ülkemizde sigaranın yol açtığı ölümler; trafik, terör, iş kazaları ölümlerinin toplamından beş kat daha fazladır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) dünyada en büyük sağlık sorununun sigara olduğunu ilan ederek, her yıl 4 milyon insan sigaradan hayatını kaybettiğini ve eğer, gerekli önlemler alınmazsa bu sayının, önümüzdeki 20 yılda 10 milyona çıkacağını bildirmiştir.

Sigara içme alışkanlığınızla bağıntılı kanser, kalp hastalığı, solunum problemleri gibi daha nicesi... sağlığınızı tehdit eder, riskler bunlarla da sınırlı değil. Kulak boğaz burun uzmanları, 1962'de yapılan ilk çalışmadan bu yana sigara içilmesinin, işitme kaybına katkıda bulunduğundan şüpheleniyorlar. Bununla birlikte devam eden çalışmalar da bunu doğrulamaktadır. Uzmanlara göre; sigara içenlerin sigara içmeyenlere kıyasla işitme kaybına yakalanma oranının yüzde 70 daha yüksek olduğunu belirtildi. Çalışma aynı zamanda; sigara içmeyip de, sigara içen biriyle yaşayanların, böyle bir etkiye maruz kalmayanlara kıyasla, iki kat daha fazla işitme kaybı riskine sahip olduklarını söylüyor.

Genç yaştaki içiciler de işitme kaybı riskiyle karşı karşıyadır. Araştırmacılar, sigara dumanına maruz kalan gençlerin, maruz kalmayanlara kıyasla iki ya da üç kat daha fazla işitme kaybına uğradıklarını buldu.

Sigara, işitme sağlığını çeşitli şekillerde etkiler. Sigara, formaldehit, arsenik, amonyak, hidrojen siyanür ve nikotin gibi bir çok kötü kimyasal madde içerir. Nikotin ve karbon monoksit oksijen seviyelerini azaltır ve saç dökülmesini engellemekten sorumlu iç kulağınız da dahil olmak üzere vücudunuzdaki kan damarlarını sıkıştırır.

* Nikotin, beyinde işitmeyle görevli olan işitme sinirindeki nörotransmitterleri etkiler.

* Nikotin, kulak çınlaması ve baş dönmesine neden olabilir.

* Sigara östaki tüpünü ve orta kulak astarını tahriş eder.

* Sigara içmek vücuttaki hücrelere zarar verir ve bunları DNA'ya zarar verebilecek ve hastalık yaratabilen serbest radikaller haline getirir.

* Sigara, sizi yüksek seslere daha duyarlı hale getirebilir ve bu nedenle gürültüye bağlı işitme kaybına karşı daha duyarlı hale gelebilirsiniz.

Araştırmalar, bir kişinin sigara içmeye ne kadar uzun süre devam ederse (ya da ne kadar uzun süre maruz kalırsa) işitme sağlığındaki hasarın da o kadar fazla olduğunu gösteriyor.

Eğer sigarayı bırakırsanız sigara içtiğiniz yıllarda geliştirdiğiniz herhangi bir sensörinöral işitme kaybını geri alamazsanız da, nikotinle bağıntılı olan herhangi bir işitme kaybının önüne geçmiş olursunuz.

Sigaradan dolayı bir işitme kaybı yaşıyorsanız, yapacağınız ilk iş işitme kliniklerini ziyaret edip gerekli testleri yaptırmak olmalıdır.

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.