1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Sigaraya 185 Milyar Lira Harcadığımızı Biliyor muyuz?
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Sigaraya 185 Milyar Lira Harcadığımızı Biliyor muyuz?

A+A-

Günümüzde sigaranın hem sağlığımıza hem de ekonomimize olan olumsuz etkisini bilmeyenimiz yoktur. Sigara bugünkü fiyatları çok yüksek seviyelerde olmasına rağmen hala tüketilmeye devam ediliyor. Hatta insanları sigaradan caydırmak için sürekli tedbirler almasına rağmen, sigara içenlerin sayısı çoğalıyor. Dünyada en sık tüketilen tütün ürünü olan sigara için yoksul aileler gelirinin yüzde 10’nu harcıyor. Son 5 yılda 494,3 milyar adet sigaranın satıldığı ülkemizde ise, sigara tüketicilerinin 185 Milyar 458 milyon 589 bin lira cebinden para harcadığı görülüyor. Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) verilerine göre, 114,4 milyar adetle Türkiye'de satılan sigara miktarının tarihi zirvesine ulaştığı 1999’dan itibaren sigara satışının gerilemesi sevindirici bir gelişmedir. Bu gerilemeye en önemli katkı ise 2008 yılından bu yana ülkemizde uygulanan sigara içme yasağının genişletilmesidir. Bunun yanında denetimlerin sıklaştırılması, dumansız hava sahası ve kampanyalarla birlikte kamu spotları da etkili oldu.

***

Bütün bunların etkisiyle sigara tüketim miktarı 2011'in sonunda 91,2 milyar adede kadar düşerken, satışı da 1999-2011 döneminde yüzde 20 oranında azaldı. 2016 yılına gelindiğinde ise yurt içinde sigaranın hammaddesi olan tütün kullanımı 15,5 bin tona (yüzde 13,3) gerilerken, ithal tütün kullanımı ise 116,2 bin tona (yüzde 86,7) yükseldi. Bunun nedeni ise tütün ekim alanlarının sayısının sürekli düşmesi ve ihtiyaç olan tütünün ithal edilmesidir. Yine geçen yıl ihracat 1 milyar doların üzerindeyken, ithalat ise 591 milyon dolara ulaştı. Sanırım ithalatın artmasına sigara içenlerin sayısının her geçen gün çoğalması da önemli bir neden oluşturdu. Sonuçta içmeye devam ettikçe sigaranın hem sağlımıza hem de ekonomimize zararı gün geçtikçe artmaya devam edeceği de bir gerçektir. Sağlımızı ciddi bir şekilde etkileyen sigaradan dolayı ülkemizde ölümlerin 5 kat arttığını biliyormuyuz?

***

Diğer taraftan her bir sigarada vücut için zehirli, tahriş edici, kanser yapıcı ve kanserin ortaya çıkmasını sağlayan 4 binden fazla kimyasal madde bulunuyor. Hatta bazı ülkeler sigaradan kaynaklı hastalıkların tedavisini üstlenmediği gibi, sigaradan hastalığa yakalanan kişilerin kendi tedavi masraflarını üstlendiklerini duyuyoruz. Gelinen noktada sigara içme oranlarının ülkemizde düşmekte olması önemli olduğu kadar memnuniyet verici bir durumdur. Bunun yanında yine sigarayı bırakmak için insanlarımızın çaba harcamasının ciddi oranda artması da sanırım sağlımıza ve ekonomimize verdiği zararlarının bilincinin artmasının göstergesidir. Umarım sigarayı bırakma bilinci giderek gelişir. İnsanlarımız da en yakın zamanda sigarayı bırakarak sağlığımıza ve ekonomimize çok büyük zararı olan bu alışkanlıktan kurtulur. Yarından itibaren sigarayı bırakmak için bir yerden başlamak gerekir diyorum. Ne dersiniz sizce de öyle değil mi?

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.