1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Sigortasız çalıştırmayın
Sigortasız çalıştırmayın

Sigortasız çalıştırmayın

Sigortasız çalıştırmayın

A+A-

Ziyaretlerde bulunan SGK Konya İl Müdürü Murat Mustafa Yavuz, Türkiye’nin en önemli sorunları arasında yer alan kayıt dışı istihdamın önlenmesi için her kesimin görevini yapması gerektiğini dile getirdi.

Ali Eskipostalcı

Konya Sosyal Güvenlik (SGK ) İl Müdürü Murat Mustafa Yavuz, Rehberlik ve Bilgilendirme faaliyetleri kapsamında Türkiye’nin en önemli sorunları arasında yer alan kayıt dışı istihdamın önlenmesi amacıyla Konya Ticaret Odası, Konya Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler (SMMMO) Odası ve Konya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (KONESOB) ne ziyaretlerde bulundu.

Murat Mustafa Yavuz, Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk 'ü ziyaret ederek Türkiye’nin en önemli sorunları arasında yer alan kayıt dışı istihdamın önlenmesi amacıyla yürütülen faaliyetleri anlattı.

İkinci ziyaretini Konya SMMMO Başkanı Abdil Erdal’a yapan Murat Mustafa Yavuz, kurumun çalışmaları hakkında bilgiler aktardı.

Yavuz, son ziyaretini KONESOB Başkanı Muharrem Karabacak’a yaptı.

Kimsenin hakkı yok

Yavuz, ziyaretleri hakkında yaptığı yazılı açıklamasında şu sözlere yer verdi: “Konya Ticaret Odası, SMMMO ve KONESOB Başkanlarını ziyaretimizde çalışanların sigortalı olarak çalıştırılmaları anayasal bir hak olmakla birlikte aynı zamanda hem çalışanlar hem de işverenler açısından bir zorunluluktur. Yani işverenlerin çalışanlarını sigortasız olarak çalıştırma hakları olmadığı gibi çalışan kişilerin de sigortasız çalışmak veya sigortasız çalışmayı istemek gibi bir hakları söz konusu değildir. Bu şekilde çalışmayı isteyen kişilerin sigortasız çalıştırıldığının tespiti halinde işverenlere yönelik yaptırımlar uygulanmakta, işverenler kendilerince kötü niyetli olmamalarına rağmen mağdur olabilmektedir.”

SGK Konya İl Müdürü Murat Mustafa Yavuz, Türkiye’nin en önemli sorunları arasında yer alan kayıt dışı istihdamın önlenmesi için her kesimin görevini yapması gerektiğini dile getirdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.