1. YAZARLAR

  2. Turan Aydın

  3. Sıhhat ve Afiyetle Nice Sağlıklı Hayat-2
Turan Aydın

Turan Aydın

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Sıhhat ve Afiyetle Nice Sağlıklı Hayat-2

A+A-

En fazla yoğun olarak çalışan alanlar ve sektörler; sağlık alanında kamu ve özel hastaneler hasta yoğunluğu fazla olması nedeniyle hastaneler insanlarla dolup boşalıyor. İlaç sektörü; eczaneler de aynı şekilde hareketlilik fazla, ilaç tüketimi artmakta, doktorlarımızın ilaç yazmanın dışında sanki başka bir görevleri yok, başka bir çarede önermiyorlar, sürekli ilaç kullanımını âdete artırmak için reçete yazıyorlar. Sektör veya alan; valilik/kaymakamlıklarda bulunan Sosyal Dayanışma Vakıfları; toplumun nerde ise ekseriyeti yardıma muhtaç hale gelmiş, insan yoğunluğu fazla ve bu vakıf iyi çalışıyor. Dördüncü sektör/alan ise finans kurumları, bankalar dolup taşıyor, hiç kimse bankasız iş yapamıyor, âdete hayatın tamamının mali yükünü bankalar üzerinden çekiyor. Bahsettiğim bu dört sektör tıkır tıkır çalışıyor. Ülkemizde üretim, sanayi ve ticaret nerde ise atıl durumda, çok az üretiyor, üretileni pazarlama ve satış yapabilme kapasitesi düşük olmaktadır.

***

Sağlık il müdürümüzü basın ve yayından takip ettim, “Şehir Hastanesinin bu yıl bitirileceğini, bir tarih veremeyeceğini, şehrimizdeki kamu hastanelerinin hizmet vermeye devam edeceğini, mevcut hastanelerin kapatılmayacağını, ancak bazı birimlerin şehir hastanesine taşınacağını” Ayrıca “Suriyelilere yönelik kadın ve doğumevi açılmasından” bahsetmiş. Bu beyanların doğruluğunu kabul ediyorum. Fakat Türkiye’mizin diğer şehirlerinde açılan şehir hastanelerinde durumu göz önüne alacak olursak, yap- işlet devret modeli ve yüzde 70 hasta doluluk oranında yani 100 kişide 70 kişi hasta olsun, şehir hastanesi dolsun, müteahhit veya işletmeci kazansın diye bu hasta garantisi verilmesinden dolayı o şehirlerde mevcut kamu hastaneleri kapanmış, tamamen şehir hastanesine yönlendirilmiştir. Aynı durum Konya Şehir Hastanesi için de söz konusu olabilir çünkü mevcut kamu hastaneleri kapatılmadan açılacak olan şehir hastanesinin doluluk oranına kavuşması imkânsızdır. Ayrıca Suriyelilere ayrı bir kadın ve hastalıkları hastanesi kurmaya veya oluşturmaya gerek var mı? Mevcut Kadın ve Doğum Hastanesi yeterli değil mi? yeterli ise birkaç oda veya belli bir kat ayrılabilir. Birçok defalar yazdım yine yazıyorum, hangi kurum ve kurulmuş olursa olsun, belediyelerimiz de dâhil inşaat yapmaktan vazgeçiniz, mevcut yapılardan atıl kalanlar, boş veya kullanılmayan binalar ilimiz genelinde tespit edilip ihtiyaca binaen talep eden kurum ve kuruluşlar ile belediyelerimize tahsis edilebilir. Bakım ve onarımları yapıldıktan sonra ilgili kurumlar kullanabilirler.

***

Hastane kavramı, kelimesi; İslam Medeniyeti ve kültürüne  hiç uygun değil, insanlar hasta olacak, buraya düşecek ve sanki hastalıklar sürekli hale gelecek gibi algı ve anlam çıkıyor. Oysa kendi kültürümüzde şifahane olarak yer almış olup hastaların hasta olmaması için sağlık sistemi, koruyucu hekimlikle başlayıp hastanın iyileşip şifa bulmasına kadar, doktordan başlamak üzere diğer sağlık elemanlarına kadar önce ahlak ve maneviyat umdeleri yetiştirilmesi öncelik alınmasıyla birlikte tıbbi teknik, araç ve gereçleri ile donanımlı olmasına önem vermiş yüzyıllar boyunca böylece devam etmiştir. Ne olmuş ise bu medeniyet ve kültür son bulmuştur. ''Ne oldu ise azar azar oldu, Cumamız Pazar oldu'' Veciz bir söz. Kapitalist düzende; salık alanında hasta ile doktorlar arasında çıkar çatışması bulunmakta, şöyle ki hastanın hastalığı ne kadar ağır ise çok sıklıkla hastalanırsa, hastalığı ne kadar uzun sürerse sağlık sektöründe çalışan doktor o kadar çok para almaktadır. Dolayısıyla sistem olarak bu yapı doktorla hastanın çıkar çatışması içinde olması demektir. Adil düzende ise; ne kadar çok vatandaş o sağlık kurumunu ve doktoru tercih etmişse o kadar çok para kazanır, görevi sadece hastayı tedavi etmek değil, asil görevi mesul olduğu kimselerin sağlığını korumaktır. Mesul olduğu vatandaş hasta olsun olmasın doktor aynı parayı aldığı için hatta aynı hastanın sağlığını korumasında dikkatli ve itinalı olduğu nispette, hem bu yüzden hem de daha çok vatandaşın sağlığını korumak için onu tercih edeceği için daha çok kazanacaktır. Bu yapı ise adil düzende doktor ile hastanın çıkar paralelliği içinde bulunması demektir. Bu düzende doktorun çıkarı hastanın sağlıklı olmasına bağlıdır. Doktor sağlığını koruduğu kimseye “duydum ki seyahate çıkacakmışsın, ülke veya şehrin iklimi hakkında bilgi verir aman sıkı giyin kışlık giysilerini kazaklarını, paltonu al, üşütüp hasta olma, kendinin de benimde başıma iş açmayın ha! diye tembih eder, vatandaşın hasta olmaması için çalışır. Çünkü kendisine bağlı insanlar ne kadar sağlıklı olurlar ise doktorun geliri o kadar artar.(Kaynak Adil Düzen Erbakan risaleleri-3 Müellifi; M. Mustafa UZUN)

Hoşça kalın, Allah’a Emanet olunuz.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar