1. YAZARLAR

  2. Turan Aydın

  3. Sıhhat ve Afiyetle Nice Yıllara-6
Turan Aydın

Turan Aydın

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Sıhhat ve Afiyetle Nice Yıllara-6

A+A-

Tıbb-ı Nebevi- Peygamberimizin (SAV) tıbbi tavsiyelerini (öğütlerini) yazmaya devam edeyim. Beşeri uygulamalarla ilgili olup nübüvvetle desteklemenmiş tıbbı nebevi hadisleri.

Sağlık acısından tarihi, mahalli ve beşeri unsurları içeren her ne varsa Peygamberimiz (SAV) tarafından teyit edilen bu çeşit hadisleri iki ana başlıkta değerlendirebiliriz.

1-Şifali bitkiler ve yiyeceklerle ilgili sağlık öğütleri-hadisleri.

2-Eski tedavi usulleri ile ilgili hadisler. Ayrı ayrı değerlendirelim.

1-Şifali bitkiler ve yiyeceklerle ilgili sağlık öğütleri-hadisleri; Bu hadislerde çörekotu, ud-ı hindi, kimyon, gibi bitkilerle bal, hurma, telbine çorbası, tirid gibi yiyeceklerle ilgili tavsiyeler zikredilmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirme üzerine kurulan gıda maddeleriyle tedavi ve bitkisel tedavi (Filoterapi) günümüzde giderek büyük önem kazanmakta ve yaygınlaşmaktadır. Peygamber (SAV) “Üç şeyde şifa vardır; Bal içmek, kan aldırmak ve ateşle dağlamak ama ben ümmetime ateşle dağlamayı yasaklıyorum” buyurmaktadır.

***

(Buhari Tıb.3 hadis no.5680) “Ölüm hariç hiçbir dert yoktur ki çörekotunda ona karşı bir şifa olmasın” (Müslim, selam 29 hadis no .2215) “Zemzem, aç kimseye gıda olur, hastaya şifa verir. (Tayalist,müsned S.377; Heysemi, mecmau’z Zevaid 3/286) “Mantar, kudret helvası gibidir. Suyu göze şifadır.”  “Zeytinyağını yiyiniz, onunla yağlanınız zira o mübarek bir ağaçtandır.”

2-Eski tedavi usulleri ile ilgili hadisler: Bu hadislerde Araplar arasında veya eski toplumlarda yaygın olan hacamat (kan aldırma) gibi bazı tedavi usulleri tavsiye edilmiş, ancak bazı tedavi usulleri yasaklanmıştır dağlama gibi. Peygamber (SAV) “Size şu ud-u hindiyi (öd ağacını) tavsiye ederim. Zira onda 7 türlü şifa vardır. Boğaz hastalığına karşı buruna damlatılır.” bir başka hadis “Sinameki otundan ve baldan yararlanın çünkü bu ikisinde ölüm hariç her derde şifadır.”

***

Şifa Allah’tandır. Mü’min kul olarak şifa için gerekli her çeşit tedavi yollarına ve tıbbi vesilelere başvuracağız; ilaç, hap, şurup, ameliyat, tıbbi müdahale, bitkisel tedavi, manevi tedavi, vb.ne gerekiyorsa yerine getireceğiz ama tam anlamıyla Allah’a güveneceğiz, şifayı Allah’tan bekleyeceğiz. Hz. İbrahim Aleyhisselam gibi, “Hastalandığımda bana şifa verecek olan, ancak Allah’tır.” (Şuara 80) diyerek rabbimizden şifa ve afiyet niyazında bulunacağız.

Rabbim hastalarımıza acil şifa ve afiyet, hasta yakınlarına sabır ve metanet versin; Doktor, hemşire, sağlık memurları ve sağlık yetkililerine bol ecir ve mükâfat ihsan eylesin. (Âmin) Allah’ım senden faydalı ilim, bol ve helal rızık, her türlü dert ve hastalıklara karşı şifa istiyoruz. Dua ve niyazla, Allah’a emanet olunuz.

Önceki ve Sonraki Yazılar