1. YAZARLAR

  2. Turan Aydın

  3. Sıhhat ve Afiyetle Sağlıklı Hayatlar
Turan Aydın

Turan Aydın

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Sıhhat ve Afiyetle Sağlıklı Hayatlar

A+A-

Sıhhat ve afiyetler dilerim diye karşımızdaki insana temennide bulunur, âdete dua ederiz. Sıhhat, beden sağlığını, bedenin sağlıklı olmasını istemek gibi afiyet ise ruh sağlığını, insanın psikolojisini ifade eder. Koruyucu veya önleyici hekimlik olmayınca yahut bilinmeyince bilinse de yeterli koruyucu ve önleyici tıp uygulanmayınca hasta olduktan sonra çareler aramaya başlarız. Oysa koruyucu ve önleyici tıpta hasta olmadan önce sağlığı korumak için gereken önlemler alınmalı, insanın davranışı, beslenmesi, giyimi ve kuşamı, yaşantısının her anını, her alanını gözlemleyecek, takip edecek bir sağlık sistemine ihtiyacımız var. Bu sistemi yani önleyici tıp/koruyucu hekimliği sağlık kurumlarımızın ilk basamağı olan aile hekimliği yapabilir mi?  tahmin ediyorum yapabilir, personel açısından yeterli ve etkin olabilir ancak diğer laboratuvar, sağlık araç ve gereçler konusunda yeterli olabilir mi? Olursa ciddi olarak görev verilirse, takibi ve denetimi yapılırsa uygulama gerçekleştirilebilir.

***

Elhamdülillah biz Müslüman'ız. “Hastalık gelmeden sağlığın kıymetini biliniz.” (Hadis-i Şerif) Sağlığın kıymetini bilmek hastalıklardan korunmanın yollarını; yemeden, içmeye sofra adabından temizlik kaidelerine kadar tıbbı nebevi; yani Peygamber Efendimizin (SAV) sağlık öğütlerini bilsek, öğrensek gerek mevkute olarak başta Kur’an-ı kerim mealini sağlıkla ilgili ayetleri okusak, diğer kaynak eserleri, sağlıkla ilgili kitapları okusak, gerekse vaaz ve nasihat dinleyebilsek, dinlediğimizi hayatımıza geçirebilsek, amel etsek, uygulayabilsek her halde birçok hastalığa karşı korunmuş oluruz diye düşünüyorum. Nasip olursa ileriki günlerde Tıbbı Nebevi; yani Peygamber Efendimizin (SAV) sağlık öğütlerini yazacağım. Hastalıklardan ne kadar korunursak korunalım yine de hastalık geldiğinde de tabi ki tedavi olacak, sağlık kurumlarımızın ilk basamağı olan sağlık ocakları, yeni ismi ve yapılanması ile aile hekimliğine gidip istifade edeceğiz. Bu sağlık kuruluşumuzdan gerekli destek, teşhis ve tedaviyi görmekle birlikte hekimimizin yönlendirmesine göre uzmanlık gerektiriyorsa, hastanelere gideceğiz.

***

Kamu veya özel hastanelere gideriz dolayısıyla hastaneler dolup taşıyor. Bir hastane ve o doktorun teşhis ve tedavisine kanaat etmez, aynı hastalığımız için sanki bir hastane ve o doktorun teşhisini teyit etmek /onaylamak için ikinci bir hastane ve doktora gider sonuç, tetkikler aynı, teşhis aynı değişen sadece hastane ve doktora mükerrer gidişimiz, sosyal güvenlik açısından masraf ve israfa yol açmış olmamız, özel hastane ve doktora gidilmiş olursa hem zaman kaybı hem de bütçemizi israf etmiş oluruz. Bu konuya kafa yorup düşünüp, akıl ederek ve ileriki günlerde devam edeceğim. Devlet; milletin sağlığını korumak için gerekli koruyucu ve önleyici tedbirler alması gerekirken tam tersi, toplumun hastalıklarının artması için teşvik yapılıyor. Gıda güvenliği âdete yok gibi suni, hormonlu, gıda ithali yaparak, gıdaların tohumları bile ithal olursa hastalıktan başka daha ne beklenir. Hoşça kalın, Allah’a emanet olunuz.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar