1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Sille, Turizmde Marka Olabilir
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Sille, Turizmde Marka Olabilir

A+A-

Hafta sonu bu yıl 16.sı düzenlenen Silleliler Günü’ne katıldım. Burada Sille’yi Kalkındırma ve Tanıştırma Derneği Başkanı Hikmet Yanartaş’ın açılış konuşmasındaki talebi katılımcılarla birlikte protokolün dikkatini çekti. Yanartaş, “Sillemizin 5 bin yıllık geçmişi farklı kültürlerin kardeşçe yaşadığı, hayırsever yapısı, saygı ve sevgisi ise geleneklerinin yaşatılması en önemli görevlerimizin arasındadır. Konya’da ilk olan Ulusal Sille Sempozyumu yapıldı. Burada bilim adamları Sille tarihini anlattı. Yakın zamanda çıkacak kitap ile de Sille'nin tarihi ve kültürel yapısı da belgelenmiş olacak ve geleceğe miras bırakılacak. Yeni proje ve hizmetler ile gelecek kuşaklara iyi bir miras bırakmayı amaçlıyoruz. Eğer Konya'ya 4. bir merkez ilçe kazandırılırsa bunun isminin Sille olmasını istiyoruz” diyor. Masumane olan Yanartaş’ın isteğine katılmamak elde değil. Ancak bu yerin ilçe olması için alınacak daha çok mesafeler var. Sille eski bir tarihi yerleşim yeri ve insanlık kültürün harmanlaşmış bir merkezi olmasına rağmen, ilçe olma isteği şimdilik erken gözüküyor. Turizm merkezi ve markası olması yolundaki eksikliklerinin giderilmesine yönelinmelidir. Peki, Sille’nin bu anlamdaki eksikliklerine gelince, öncelikli olarak Konya’nın sorunu olan konaklama sorununun çözümü önemli bir katkı yapabilir. Bunun içinde Sille’ye diğer yatırımlarla birlikte, tarihsel dokuyu bölmeden butik tarzda oteller, sosyal alanlar ve daha geniş alışveriş mekânları eklenebilir. İnanç ve kongre turizmi noktasında eksikliklerinin tamamlanması gereklidir. Asıl önemlisi de Konya’nın tanıtımıyla birlikte Sille’nin tanıtımına ağırlık verilebilinir. 
***
Sille’nin bir turizm merkezi olma yolunda bundan önceki belediye başkanlarının ve Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve ekibinin yaptıkları da daha bir güzellik kattığı da bir gerçektir. Tabi ki Sille’ye Büyükşehir Belediyesi’nin katkısını da unutmamalıyız.
Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay Silleliler Günü’ndeki konuşmasında, “Sille önemli bir kültür merkezidir. Turizme kazandırmak için çalışmalarımız ve yatırımlarımız sürmektedir. Sille'de son yıllarda önemli restorasyonlara imza attık. Sille'yi kültürel değerleri ile ses getiren, turistik bir alana dönüştürmeyi hedefledik. Sillenin ayrılıp bölünmesine çok ihtiyaç yoktur. Buranın turizm bölgesi haline gelmesi için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.” Uğur İbrahim Altay, belediye olarak Sille ile ilgili çalışmalara ağırlık vereceklerini, Sille’nin turizm bölgesi haline gelmesini hedeflediklerini ve bunun içinde bu güne kadar yapılanlara yenilerini ekleyeceklerini dile getiriyor. Neden olmasın? Samimiyetle üzerinde durulursa Sille’nin bir turizm merkezi ve markası olması için önünde hiçbir engel yoktur.
***
CHP Konya Milletvekili Atilla Kart da konuşmasında “Burada hiçbir ayrım yapılmadan hoşgörü içinde yaşandı. Burası belediyecilik ve kentleşme anlamında derin bir kültür ve birlikte yaşamanın temelinin atıldığı ve Türkiye’nin birlikte yaşaması anlamında örnek bir yer. Sille’de bugün toplumsal bir barış örneği görüyoruz. Bunun Türkiye’ye yayılmasını umut ediyorum. Sille’de yapılan çalışmalarda emeği geçenleri kutluyorum.” Aslında Kart da, Sille’nin hoşgörü merkezi olmasının yanında birlikte yaşama anlamında Türkiye’ye örnek bir yer olduğuna dikkat çekiyor. Son olarak Vali Muammer Erol’un da konuşmasını sizlerle paylaşmadan geçemeyeceğim. Vali Erol,“Sille Konya için önemli bir değerdir. Bu tür dayanışma günleri bir örnektir. Devamının yoğun katılımlar ile yapılması gerekir. Burada Silleliler memleketlerinin geleceği ve geçmişine sahip çıkma adına güzel bir iş yapıyorlar. Bu tablo geleceğe dönük umutlar yeşertiyor.” Vali Erol’un da dediği gibi, bir işe sahip çıkmak ve omuz omuza vermek başarıyı getirir. Bunun sonucunda da ulaşılamayacak bir hedef ve yapılmayacak hiçbir iş kalmaz. Yeter ki, Sille’nin gelişimi, turizm merkezi ve markası olması yönündeki bütün çalışmalara ve çabalara destek olalım. Konyalılar olarak birlikte bu meseleye sahip çıkalım. Asıl ihtiyacımız olanda budur. Ne dersiniz? Sille’nin bir turizm merkezi ve markası olmasını hep birlikte başarabilecek miyiz? 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.