1. YAZARLAR

  2. Abdullah Buksur

  3. Şimdi Ne Olacak?
Abdullah Buksur

Abdullah Buksur

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Şimdi Ne Olacak?

A+A-

İnsan hakları, eşitlik, adalet ahlâkı ve evrensel hukuka sahip ve saygılı, emperyalizm karşıtı "milli devlet modeli" olarak kurulmuş Türkiye Cumhuriyeti zamanın ruhuna uygun davranışlar ortaya koymakta zorlanmaktadır. Biz Cumhuriyetimizin “Kimsesizlerin Kimsesi” olması noktasında hala eksikliklerinin olduğunu; nimetin ve külfetin eşit paylaşımı noktasında çözümden uzaktayız. Ancak enerjimizi öyle şeylere harcıyoruz ki pes demekten başka söz yok. Bölgemizde yaşananlar zemheriyi uzattı ama biz yaz gelsin istiyoruz.

Türk Milleti olarak, Cumhuriyetimizin kuruluşunda, Kurtuluş Savaşıyla kutsallarımıza hizmet edenlere, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarına bir kez daha teşekkür ediyoruz.

*

Suudi gazeteci C. Kaşıkçı'nın İstanbul Suudi Konsolosluğunda öldürülmesi, Ortadoğu fay hatlarını harekete geçirmekten öte, ABD’nin Suudiler üzerinden kurduğu Ortadoğu düzeni de sallandı. Bu sürecin Türkiye’ye karşıda bir hamle içeriyor olduğu aşikârdır. Türkiye bütün kademeleriyle bu süreci sağlıklı yürütmüştür. Ancak Suudi Krallığının, Yemen'deki sürdürdüğü vekalet savaşını etkileyebilme potansiyeli hala varlığını koruyor. Bu işin sonunda kim haydut devlet ilan edilecek? Hangi devlet ona yardakçı ilan edilecek? Veliaht Prens ve destekçilerinin itibar zedelenmesine maruz kaldığı ortada. Budan sonra veliaht ilan edilen Prensin artık Krallığının da suya düştüğünü söyleyenler de var. Sıkıntı sadece ABD’yi değil, Çin, Rusya gibi uluslararası oyun kurma kabiliyetine sahip ülkelerin Ortadoğu denkleminde partneri olarak gördükleri Suudi Krallığı'nın değişen pozisyonuna karşı yeniden okumak zorunda kalmakla kalmamış; bölgede işbirliği yapan BAE Prensi Muhammed bin Zayed'i, Mısır ve Bahreyn gibi ülkeleride etkilemiştir.

*

Suudi hükümetinin C.Kaşıkçı ölümünden sorumlu ve terör destekçisi olduğu kanıtlanır ve BM Güvenlik Konseyi yaptırımlarına uğrarsa şimdiye kadar Suriye Devlet Başkanı B. Esad adına Riyad ile yakın ilişkileri sürdürmeyi başaran ve Suudi- İran rekabetine girmekten kaçınan, Rusya ve Çin'in işi zorlaşacaktır. Bu sürecin en önemli çıktılarından biri ABD Başkanı Trump'ın İsrail'i Filistin konusunda adeta insanlığı yok sayarakdesteklediği politikaları ve ihtilafının çözümüne yönelik çabaları da sakatlayacağı açıktır... Bütün bunlara rağmen Suudi Arabistan'daki "Çölde Davos" olarak adlandırılan yüksek profilli yatırım konferansına,pek çok hükümet ve iş dünyası lideri ve  yüzlerce kişinin katılması düşündürücüdür. Bütün bunlara ABD’de demokrat liderler, senato çoğunluğunu kazanırlarsa, Başkan Trump'ı görevden alınması da gündeme gelecektir.

*

Suriye ile ilgili yapılan toplantı, Türkiye’nin İstanbul’da ev sahipliğinde, BM Suriye temsilcisinin, Rusya Federasyonu, Almanya, Fransa’nın görünür olduğu ama diğer oyuncularında bir biçimde masada olduğu bir toplantı yapıldı. Bu toplantı Suriye ile ilgili yeni bir dönemin başladığının açık göstergesidir. Bu konuda söylenmesi gereken, sahada varsanız, masada güçlü olduğunuzdur. Türkiye, Suriye konusunda en yüksek bedel ödeyen ülkedir. Masadan güçlü kalkmalıdır.

*  

Son olarak, 21. yüzyılda iki asker donarak şehit oluyor. Allah şahadet şerbetini içen yiğitlere rahmet eylesin. Ailesinin ve Türk Milletinin başı sağ olsun. Beklentimiz odur ki sorumluların bir an önce hesap vermesidir.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.