1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Şimdi, ‘Selam Vakti’dir
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Şimdi, ‘Selam Vakti’dir

A+A-

Hz. Mevlana’nın 745. Uluslararası Anma Törenleri’nin tanıtımı toplantısında yapılan konuşmalarda selam çağrısı ve önemi üzerine duruldu. Anma törenlerindeki programlarda her yıl dünya insanlığına Mevlana’nın öğretilerine ve verdiği mesajlara yer verilmektedir. Doğrusu verilen mesajlara günümüzde ihtiyacımız olduğu bir gerçek olup, her anın hayatımızın her aşamasında yer almalıdır. 2016 yılında ‘Birlik Vakti’ 2017 yılında ‘Kardeşlik Vakti’, bu yıl ise, ‘Selam Vakti’ temalarıyla ile Mevlana’nın sözleri ve fikirleri işlenmiştir. Bu yıl 81.’si yapılacak olan törende, 3 bin 766 program gerçekleştirilecek olup, 55 bin kişinin Sema törenlerini izlenmesi beklenmektedir. 10-17 Aralık 2018 tarihleri arasındaki törenler boyunca Konya insanlara misafirperverliğini gösterecektir.

***

Tanıtım toplantısında konuşan Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, “Hz. Mevlana mesajlarında hatalarımızı görmeyi ve bu hatalarımızı düzeltmeyi söylüyor. Huzuru ve mutluluğu bulacağımızı öngörüyor. Bu yılki anma temamız, ‘Selam Vakti’ üzerinedir. Selam, barış içinde yaşamamızı ve hoşgörünün zenginleşmesini sağlar. Selam toplumumuzda ve dünya da önemli olduğundan gönüllerin açıldığının işaretidir. Biz idarecileri de; verdiğiniz kararlarda hakkın söylediklerine önem verin ve adaletli olun diyor. Hukukun üstünlüğüne ve insan haklarına dikkat çekiyor. Mevlana’yı anma programları onun şanına uygun olur” diyor. Vali Cüneyit Orhan Toprak, toplumumuzun en önemli değerlerinden birisi olan selamın ve birbirimizi anlamanın birlik ve beraberliğimizi daha çok güçlendireceğine dikkat çekiyor. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay da, “7-17 Aralık tarihlerinde hem yurtiçinden hem yurtdışından on binlerce misafirimizi şehrimizde ağırlayacağız. 7 Aralık’ta başlayacak olan Hz. Mevlana’yı Anma Törenleri 17 Aralık’ta Büyükşehir Belediyemizin Spor ve Kongre Merkezindeki Şeb-i Arus gecesi final programıyla tamamlanacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımızın da programa katılmasını arzu ediyoruz. Bundan önce bu kadar yoğunluğunun içerisinde zaten Konya’ya gelmeyi ihmal etmedi. Bu sefer de büyük bir buluşma olacağına inancımız tam. Etkinliklerin sorunsuz geçmesi için her türlü tedbir alındı. İnşallah Konya yine gelen misafirlerini en iyi şekilde ağırlayacaktır. Gelecek misafirlerimizin Hz. Mevlana’nın Mesnevisi başta olmak üzere öğütlerinden ders çıkararak hayatlarına yol çizecekleri bir seyahat olmasını sağlamak için çaba sarf edeceğiz” diyor. Başkan Uğur İbrahim Altay, Konya’nın önemli günlere hazırlandığının altını çizerek, binlerce insanı Konya’nın misafir etmesinden mutlu olacağını dile getiriyor.

***

Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar da Mevlana Anma Törenleri hakkında bilgi vererek, “İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak Mevlâna’yı Anma Törenleri’nde son üç yıldır farklı bir yaklaşım sergiliyoruz. Mesnevî, Divân-ı Kebir, Fih-i Mâ Fîh, Mektûbat, Mecâlis-i Seb’a adlı eserleriyle büyük bir müellif olan Mutasavvıf Mevlâna’yı Anma Etkinlikleri’nde O’nun eserlerinde özellikle işlediği kavramları vurguluyoruz. Vuslatının 745. Yılında Hazret-i Mevlâna’yı Anma Etkinlikleri bu yıl ‘Selâm Vakti’ üst başlığı ile hazırlandı. Temanın alt açılımı ise Hz. Mevlâna’nın ‘Selâm denizi coştuğunda gönüllerden kini giderir’ özlü sözü ifadesi yer almaktadır. Uluslararası Hz. Mevlâna’yı anma törenlerinin 81. yılında,  sahne ve salonlarda gerçekleştirilecek olan programlar 23 ana başlıktan oluşmaktadır.745. Vuslat Yıldönümü faaliyetleri kapsamında açılış programının ardından toplam 3 bin 766 program gerçekleştirilecektir” diyor. Abdüssettar Yarar, Mevlana’yı Anma törenlerinin ‘Selam Vakti’ üst başlığıyla hazırlandığına dikkat çekerek, Selamlaşmanın gönüllerden kini giderdiğini hatırlatıyor.  Hz. Mevlana, “Mutlu olmak istiyorsan gururu bırak, gönülleri almaya bak” dediği gibi, dünya telaşında birbirimizi kırmadan anlamalı ve bunu yaşam felsefesi olarak görmeliyiz. Gönül almanın birincil yolu da selamlaşma ve hal hatır sormadan geçiyor. Birbirimizi sevmek ve sarılmakta birliğimizi güçlendirecektir. Mevlana anma törenlerinin ana temasında olduğu gibi şimdi ‘Selam Vaktidir’ diyorum. Ne dersiniz sizce de öyle değil mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.