1. HABERLER

  2. Sınav sistemine eleştiriler
Sınav sistemine eleştiriler

Sınav sistemine eleştiriler

Bu sene uygulanmaya başlanacak olan liseye giriş sınav sisteminin, öğrencilerin 4 yılını heba edecek bir uygulama olduğunu öne süren Eğitim İş Konya Şube Başkanı Özgür Genç, “Öğrencileri dahi ayıran bu anlayışı kabul etmiyoruz” dedi.

A+A-

Duran Çölcü

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ‘Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Yapılacak 2018 Yılı Merkezi Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu’ ile sınavla öğrenci alan okul listeleri ve kontenjan tarihlerini açıkladı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Eğitim İş Konya Şube Başkanı Özgür Genç,sınavın 8’inci sınıf öğretim programlarının esas alınacağını ifade ederek, “Böyle bir sistem alelacele uygulanamaz, en azından bu yıl askıya alınıp gelecek yıl için ortak akıl ile bir sistem oluşturulsun dememize rağmen ısrarla ‘Bu yıl uygulayacağız’ diyen MEB, öğrencileri yine gözden çıkarmıştır. Okul seçiminde ve dağılımında adil davranmayan MEB, toplam 10 bin lise içinden sadece bin 376 tanesini sınavla öğrenci alacak lise olarak belirledi” dedi.

Planlama hatası var

Sınavla öğrenci alan okulların dağılımında hatalar yapıldığını dile getiren Genç, “Konya’nın 31 ilçesinden 23 ilçesinde sınavla öğrenci alan okul bulunmamakta. Bu ilçelerde sınava giren öğrenciler zorunlu olarak ya evlerinden uzak ilçelerdeki okulları tercih edecek ya da İmam Hatip, Mesleki ve Teknik Anadolu lisesi tercihi yapmak zorunda kalacak” diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitim sistemini siyasallaştırma politikasına devam ettiğini iddia eden Genç, “Mevcut 8 bin 457 resmi lisenin bin 367’si sınavla öğrenci alacak şekle dönüştürüldü. Köklü, başarılı, okul kültürü olan kurumların çoğu bu liste içerisinde yer alamadı. Bu veriler ülke genelindeki liselerin nitelikli ve niteliksiz olarak tam anlamıyla ayrıldığını ortaya koymuştur. Milli Eğitim Bakanı’nın deyimiyle ‘nitelikli’ okullarda az öğrenci, ‘niteliksiz’ okullarda çok öğrenci eğitim-öğretim görecek. Yaz boyunca sınavla ya da sınavsız okullara kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler ve ailelerini kaos beklemekte. Yeni sistem yine yoksul aile çocuklarını vuracak” ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.