1. YAZARLAR

  2. Tankutalp Altunsoy

  3. Sinema Bizim Olmalı
Tankutalp Altunsoy

Tankutalp Altunsoy

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Sinema Bizim Olmalı

A+A-

Uzun zamandır sinema yapımcıları ile sinema salonları arasında gelir dağılım kavgası sürmekteydi.

Meclis duruma el attı. 

Çıkaracakları yeni yasa ile durumu düzeltmeyi deneyecekler. 

Bakın özellikle deneyecekler diyorum.  Çünkü bu sektör tamamen kapital bir sektör. Öyle kolay değil o pastadan dilim almak. Dağıtıcılar yani sermaye sahipleri atmasyon rakamlarla sinema gelirlerinin yüzde yetmişini alıyor.

Dolayısıyla bu işe emek verenlerin anca karnı doyuyor. Reklamlar haricinde oyuncuların geliri öyle çok filan değil. Bir çoğu kendi isteğiyle halkı aldatmamak adına reklamlarda oynamıyor. Zamanında bu sektöre el atmayan yapımcılar şimdi ağlıyor.

Birlik olmayıp birbirlerinin kuyularını kazan, zamanında hak etmedikleri paraları yardım fonu altında alıp, sermayenin istediği konuları işleyen ve Türk aile yapısını dinamitleyen yapımcılar, musluk kapanınca devletten milletten aman diliyor. Türk aile yapısını bozan reklamları, dizileri, filmleri yaparken, izlenmediğiniz halde TV’lere para verip yayınlatırken sesiniz çıkmıyordu.

***

Bence bu yasa daha da kapsamlı olmalı oyuncularında hakkı korunmalıdır.

Türk aile yapısına dinamit vuran yapımlara el atılmalıdır bir an önce.

Nasıl halk birleşip Mahsun Kırmızıgül’ün ‘Vezir Parmağı’ isimli filminin protesto edip gitmediyse aynen öyle yapılmalıdır.

Sadece devlet değil halk eliyle de örgütlenip, dernekleşip, yayındaki filmlere, dizilere, reklamlara karşı eylemler planlanmalıdır.

***

Medya günümüzde aktif rolünü kaybetmiştir. Sosyal ağlar üzerinden gerekenler daha önce yapıldığı gibi yapılmalıdır. Gençleri olumsuz yönlendiren, kavgaya, uyuşturucuya, kolay paraya, aylaklığa, kumara iten, her yapım daha ilk bölümünden kaldırılmalıdır.

Bu işler dünyada böyle yürümektedir. Avrupa gençlerini, sinema filmleri ve dizilerle yani iç yapımlarla yönlendirmekte, iş sahaları açarak, gençleri o iş sahalarına göndermektedir. Neden bizde de olmasın. Herkes öğretmen, doktor, memur olmak zorunda mı?

Misalen yapın güzelce, iyi bir berberin nasıl para kazandığını, hayat standartlarının işini iyi yaptığında nasıl güzel olduğunu, bakın bakalım neler oluyor.

Aynı iş sanayi alanları içinde geçerli. İşini iyi yapanın kazandığı parayı, birikimlerini, servetini anlatan diziler yapın. Millet izlesin.

Görün neler olacak.

Saygılarımla...

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.