1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Sıra, Ülkemizin Sorunlarının Çözümünde
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Sıra, Ülkemizin Sorunlarının Çözümünde

A+A-
Türkiye 1 Kasım’da bir seçimi daha geride bırakarak 4 yıl seçimlerin yaşamayacağı bir sürece girmiş durumdadır. Seçimlerin gündemden düşmesi normalleşme sürecini hızlandıracak olup, ülkemizin sorunlarının çözümüne sıra gelecektir. Öyle de olmalıdır. Artık herkesin rahat bir nefes alarak AK Parti iktidarının hizmetlerini bekleme zamanıdır. Halkımız sandıkta iktidar görevini verdiği partiden ülkemizin sorunlarını çözümünü doğal olarak beklemektedir.  İş dünyasının da beklentisi başta ekonomi olmak üzere acil çözüm bekleyen sorunların çözümüdür. Siyasal ve ekonomik istikrarın yanında, güven ortamının daha sağlıklı bir hale getirilmesidir. Öncelikli olarak ekonomiden başlayıp, var olan sorunların sırasıyla çözümüdür. 1 Kasım seçimi sonrası Konya genelindeki açıklamaları sizlerle paylaşmadan geçemeyeceğim. KTO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Selçuk Öztürk, “İş dünyası olarak istikrar ortamından geleceğe umutla bakabiliyoruz. Bu bakımdan ülkemizin ekonomik gelişmesinin devamı açısından gerçek demokrasiyi vazgeçilmez bur unsur olarak görüyoruz. Önümüzdeki 4 yıl süresince istikrar ve güven ortamında ekonomiye yoğunlaşılması için ortam sağlanmıştır. Türkiye’nin, kalkınma hedefine ulaşması için bugünden itibaren birinci gündem maddesinin ekonomi olması gerekir” diyor.  Selçuk Öztürk, hükümetin birincil gündeminin ekonomi olmasını isterken, bunun yanında istikrar ve güven ortamının ekonomik gelişmeyi birlikte getireceğini dikkat çekiyor.  
***
KSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş Kütükcü, “Ülkemizin, siyasi atmosferden hızla uzaklaşarak, reel sektörün önünü açan, sanayi üretimini önceleyen ekonomik reformlara kaldığı yerden devam etmesini bekliyoruz. Önümüzde seçimsiz geçecek 4 yıl var. Bu dönem Türkiye için Sayın Başbakanımızın daha önce açıkladığı 25 Öncelikli Dönüşüm Programı ve diğer reformların adım adım hayata geçirildiği yeni fırsatlar dönemi olmalıdır. En kısa sürede kurulmasını istediğimiz hükümetimizden ve tüm siyasi partilerimizden, ülkede güven ve istikrar ortamının yeniden güçlendirilmesini, milletimizin moralini yükseltecek adımlar atılmasını bekliyoruz” diyor. KONESOB Başkanı Ali Osman Karamercan, “Bundan böyle tek parti iktidarıyla piyasalarda ve ekonomide güven ortamı yeniden oluşacak. Bu sayede ülke ekonomisi ve biz esnaflarda önümüze güvenle bakabileceğiz. Döviz kurlarındaki artış, para piyasalarındaki dengesizlik, altın ve borsadaki dalgalanmalar, üreten kesimi, vatandaşlarımızı ve esnaflarımızı çok rahatsız etmişti. 1 Kasım’da çıkan sonuç ülke üzerindeki kara bulutları kaldırmıştır. Vakit kaybetmeden hükümet kurulmalı ve ekonomik reformlar ve piyasalarda canlılığı hızlandıracak teşvik paketleri hayata geçirilmelidir.” Ali Osman Karamercan vakit kaybetmeden hükümetin kurulması gerektiğini vurgularken, ekonomik reformların hayatı geçirilmesiyle piyasalarda ekonomik canlılığın sağlanacağını dile getiriyor. 
***
MÜSİAD Konya Şube Başkanı Lütfi Şimşek, “1 Kasım seçimi istikrarın, yatırımların ve büyümenin sürmesi adına yeni bir sayfa açılması anlamını taşımaktadır. İş dünyasının elinin güçlendirilerek daha fazla üretmeye teşvik edilmesinin son derece önemli olduğuna inanıyoruz. Ayrıca, sosyal hayatta ve demokratik açılımlarda reformların devam etmesi ve ülkemizi geleceğe taşıyacak yeni projelerin üretilmesi de su götürmez bir gerçektir. Hükümetin kurulmasıyla birlikte toplumun her kesimini kapsayan yeni sivil bir anayasa çalışmalarına da vakit kaybetmeden başlanmalıdır. Ülkemizin ilerleyişinin önünde bir kambur olarak her dönemde karşımıza çıkan terörün de bir an önce sonlandırılması ve terörle mücadelenin de daha etkin bir şekilde yürütülmesi gereklidir. Seçim sonuçları ülkemizdeki huzur, güven ve pozitif istikrar ortamının devam edeceğine olan inancımızı daha da kuvvetlendirmiştir.” Lütfi Şimşek, iş dünyasını güçlendirecek olan fazla üretmenin teşvik edilmesinin yanında, demokratik reformların devam etmesiyle birlikte yeni bir anayasa çalışmasına hız verilmesinin önemine işaret ederken, teröründe sona erdirilmesi gerektiğini ifade ediyor.  ASKON Konya Şube Başkanı Yakup Yıldırım, “1 Kasım seçiminde çıkan sonuç başta üreticiler olmak üzere birçok kesimi sevindirmiştir. Nitekim, 7 Haziran'dan sonra gelişen süreçte, dolardaki çalkantı, kaos ortamı, terör olayları, endişeler vatandaşı korkutmuştur. Tek başına iktidara olan ihtiyaç her geçen gün artmıştı. Halk kararını verdi ve AK Parti tek başına iktidar oldu. Milletin tercihi ile ortaya çıkan yeni sonuçlarla özlenen siyasi istikrarın kaldığı yerden devam edeceğine inanıyoruz. Konya iş dünyası olarak istikrar ortamında geleceğe umutla bakabiliyoruz.” Yakup Yıldırım Türkiye’deki siyasi istikrarın kaldığı yerden devam etmesi gerekliliğini anlatırken, bundan sonraki dönemde de yapılacak olan ekonomik reformların iş dünyasını ve halkımızı rahatlatacağını söylüyor.  
Sonuç olarak halkımızın ve iş dünyasının talebi ülkemizin sorunlarının çözümüyse, bunu da yerine getirecek olan iş başına gelen hükümettir. Tabi ki birlik ve beraberlik içinde birbirimizi ötekileştirmeden yapılacak olanın yapılmasıdır. Ne dersiniz öyle değil mi? 
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.