1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Sıradan Bir Kız: Malala
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Sıradan Bir Kız: Malala

A+A-

Malala adını duydunuz mu? Malala Yousafzai. İslam şeriatını uyguladığını iddia eden Taliban tarafından, “kızların okula gitme yasağına rağmen ısrarla okuluna gitmeye devam ettiği ve yasaklara karşı konuştuğu için” 2012 yılında, okul yolunda başından vurulan kız olarak duyuldu dünyada Malala adı… Siz de duydunuz mu?

*

Tedavi için İngiltere’ye götürülen Malala, iyileştikten sonra, dini kullananların kadına uyguladığı haksızlıklar ve kız çocuklarının eğitimi konularında farkındalık sağlamak üzere konuşmalar yaptı… Kitap yazdı, devlet adamlarının ve ünlülerin dikkatini çekti, dünyanın gündemine oturdu.

*

Nobel Barış Ödülünün en genç sahibi oldu Malala kız!

*

Belki Taliban’ı ya da İslam şeriatını kötülemek isteyen kötü niyetli medya mensupları çıkardı böyle bir olayı… Belki de İslam’ı karalamak isteyen kötü insanların Müslüman maskesi ile şeriat uygularmış gibi yaparak İslam’ı kötü gösterme ve insanları İslam’dan soğutma projesine hizmet edenlerin bir senaryosudur bu olay.

*

Böyle komplo teorileri bazı müslümanlar üzerinde çok etkili oluyor maalesef. Bu yüzden olayların çoğu gerçek boyutu ile anlaşılmıyor İslam âleminde.  Hakikati gizlemek, kafaları karıştırmak ve gerçekler yerine yalanları yaymak isteyenler bolca komplo hikâyesi uyduruyor. Bunlar, düşünmeyen, sorgulamayan öğrenmek yerine kanmayı tercih eden Müslümanları komplo teorileri ile kolayca etkileyebiliyor ve yönlendiriyorlar.

*

Malala niçin vuruldu? Bundan daha önemli soru şu bence; Okula gittiği ve muhalif konuştuğu için bir kız çocuğunu vuranlar İslam’ı anlamış mı? Ne kadar anlamış? İslam dinine düşmandan bile daha fazla zarar veren bunlar, haksızlığa karşı susarak, Allah yerine güce tapanlar sayesinde var oluyorlar…

*

Malala’nın babası Ziauddin Yousafzai, kızımı Taliban değil “cehalet ideolojisi” vurdu, bu işin İslam dini ile bir alakası yok diyor… Otorite için yüce dinimiz İslam’ı siyasî emellerine alet edenler, sahte yüzleri anlaşılmasın diye insanları din ile kandırıyorlar, korkutuyorlar ve işledikleri suçları, yolsuzlukları, cinayetleri dinin altına saklıyorlar.

*

Başlangıçta İslam’ın kadınlara verdiği değeri anlatan vaazları ile kadınların sempati ve desteğini kazanan Taliban liderleri, toplumda etki ve güç kazandıkça önce kadınları toplum dışına itiyor, sonunda kız çocuklarının okula gitmesini yasaklıyor…

*

Hurafeye karşı hakikati arayanlar azaldıkça, hakikat yerine güce tapanlar çoğalıyor ve Malala kadar şanslı olmayanların uğradığı zulümler hatta ölüm haberleri duyulmuyor bile.

*

Uzağa gitmeye gerek yok, bizde de var “kızların okula gitmesine karşı olanlar” ve bunlara kanan gencecik, körpe dimağlar… Acaba ne zaman anlayacaklar, Malala’nın “biz sesimizin değerini susturulduğumuzda anladık” sözleri ile ne anlatmak istediğini?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.