Osman Avanoğlu

Osman Avanoğlu

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Şivlilik…

A+A-

Şivlilik…

En coşkulusundan, en heyecanlısından, en alâsından bin yıllık çocuk bayramı.

Konya’da çocukların dört gözle bekledikleri gün.

Benim de çocukluğumdan aklımda kalan en özel ve en güzel günlerden biri.

Selçuklulardan beri süregelen, bin yıla yakın bir geçmişe sahip Konya’ya özgü bir çocuk bayramı…

***

Konya sokakları her yıl olduğu gibi bu yıl da geceyi yine ışıl ışıl, sabahı da cıvıl cıvıl karşıladı. Fener alayı, ardından şivlilik

Konyalıların deyimiyle “ilk namaz” karşılandı.

Konya ve havalisinde Hicri takvime göre üç ayların başlangıcı olan Recep ayının ilk perşembesini cumaya bağlayan gecede ve Regaip Kandili sabahı çocuklarca yapılan kandil kutlama geleneğine şivlilik denir. Otuz yıl boyunca yurdumuzun en doğusundan en batısına pek çok bölgede öğretmenlik yaptım. Konya’da çocuklar tarafından üç ayların karşılaması niyetine kutlanan fener alayını, sabahında da şivlilik geleneğini başka hiçbir yerde görmedim.

***

Halk arasında “üç aylar” olarak tabir edilen mübarek Recep, Şaban ve Ramazan aylarından ilki olan Recep ayının ilk Cuma gecesi Regaib Kandilidir. Kandilden bir gece önce fener alayıdır. Fener alayında çocuklar karpuz, davul, akordeon tipli fenerlerini yakarak sokakları doldururlar. Sokağa ip gerip fenerlerini asarlar. Bütün sokaklar rengarenk, ışıl ışıl aydınlanır, çocuk sesleriyle dolar. Çocuklar ateş yakıp etrafında oynarlar, gece geç saatlere kadar eğlenirler. Sabahında ise gruplar halinde ellerinde poşetleri, torbaları ev ev dolaşır kapıları çalar kendileri için önceden hazırlanmış ikramlıklarını toplarlar. Topladıkları ikramlıkları şivliliktir. Hem çocukların torbaları dolar hem gönülleri hoş edilir.

***

Şivlilik adeta çocukların ganimetidir, hazinesidir. En sevdikleri atıştırmalıkların, şekerin, çikolatanın, gofretin, kuruyemişin torbalar dolusuna sahip olmuşlardır. Şivliliklerini elde edebilmek için akşamından fenerlerini yakmışlar, sabahında da kapı kapı dolaşmışlardır. Emek harcamışlardır. Çocuklar bitirinceye kadar günlerce şivliliklerini yerler.

Çocukların hatırlandığı, mutlu edildiği şivlilik, aynı zamanda birlik ve beraberlik duygularının pekiştirildiği bir gelenek olarak geçmişten günümüze varlığını sürdürmektedir. Şivlilik geleneğimizin hep devam etmesi dileğimle cümleten vesselam.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.