1. YAZARLAR

  2. Fatma Nur Namlı

  3. Sivrisineğe Karşı Öneriler
Fatma Nur Namlı

Fatma Nur Namlı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Sivrisineğe Karşı Öneriler

A+A-

Konya’da belediyelerin zamanında ilaçlama çalışması ile sivrisineklere maruz kalmıyoruz. Ama zaman zaman bu can sıkan canlılarla karşılaşabiliyoruz.

Sivrisinek ısırdığında yapacağınız ilk iş söz konusu bölgeyi sabun ve su ile yıkamaktır.

Vücudunuzda sivrisinek ısırıklarından oluşan şişlikleri gidermek için ise; siyah ve yeşil çay poşetlerini kullanabilirsiniz. Poşetleri demledikten sonra buzdolabında saklayarak kullanmak ferahlamanıza yardımcı olur.

Sarımsağın yara iyileştiren özelliği herkes tarafından bilinir. Ancak sarımsağı direkt olarak cilde uygulamak sakıncalı olduğu için kesilmiş sarımsağın içine zeytinyağı veya Hindistan cevizi yağı ekleyebilirsiniz.

1 bardak ince yulaf ezmesini yarım su bardağı suyla karıştırın ve püre haline getirin. Ardından sivrisinek ısırığının olduğu bölgeye uygulayarak 15 dakika boyunca bekleyin. Ilık suyla durulayın.

Fesleğen kokusuyla sivrisinekleri kaçırmaya yarayan özel bir bitkidir. Fesleğeni cilde sürmek sivrisinek ısırığını yatıştırmak için kullanılacak yöntemlerden biridir. Aynı zaman 2 bardak su ve 15 gram kuru fesleğeni kaynatarak kendi fesleğen yağınızı da yapabilirsiniz.

Bütün ağrı ve şişkinlerinde uygulanan buz kompresi sivrisinek ısırığının durmasına da yardımcı olur.

1 çay bardağı suyun içerisine 1 çay kaşığı tuz ve 1 çay kaşığı karbonat ekleyin. Bu karışımı ısırığın bulunduğu bölgeye 30-40 dakika aralıklarla sürün. Rahatladığınızı fark edeceksiniz.

Sinek ısırığının kaşıntısına uygulanan en klasik yöntemler arasındadır. Büyüklerimizden öğrendiğimiz bu yöntem gerçekten hala çok iyi yarıyor!

Antibakteriyel özelliğe sahip olan bal sivrisinek ısırığının olduğu bölgeye uygulandığında yatıştırıcı etki gösterir. Güzel günler dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar