Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Siyasal İslam?

A+A-

 

İslam’ın siyasalı, sosyalı olmaz! İslam İslam’dır ve tektir; hem dünyevi hem de uhrevi bilgiler içerir. Ancak dünyevi amaçlarına ulaşmak için uhrevi konuları dünyevi konulara karıştırarak İslam’ı kullanmak isteyenler hiç de az değildir. Hem içerde, hem de dışarıda.

*

Siyasal İslam dün başlamadı. Tahtını kendisinden sonra oğluna, damadına veya emmoğluna aktarmak, saltanat kurmak için yönettiği toplumu İslamî söylemler ile ikna(!) edenlerin yaptığı neydi? Yüzlerce, binlerce örnek vardır, kendi mefaatleri için uhrevi konuları dünyevi konulara karıştırarak İslam dinine zarar verenler hakkında.

*

İslam dini kişiler üzerindeki etkisi kadar dünyanın güç dengelerine olan etkisinden dolayı hep kullanımda olmuştur… Bazen Pan-İslamizm, bazen İslamcılık, bazen Ümmetçilik gibi farklı adlar altında ve hatta çoğu zaman da adı konmamış olarak.

*

Geçmişe fazla gitmeye gerek yok. II. Dünya Savaşı sonrasında batı karşısında güçlenen komünist SSCB, İslamın etkisini batılı devletlere tekrar hatırlattı. Batı dünyası SSCB’ye karşı kapitalist ABD öncülüğünde ördüğü duvarın güney şantiyesinde Müslüman devletleri kullanmak için siyasal İslam fikrini teşvik etmeyi akletti. Dönemin ABD Dışişleri Bakanı olan Mr. Dulles'in Müslüman ülkere hitaben “din ve siyaset birbirinden ayrılamaz, dünya işlerini çözümlemede seçeceğiniz yol dinî görüştür” mealindeki demeci, dönemin Türkiye’sinde de karşılık bulmuş ve dönemin siyasetinde etkin bir şekilde kullanılmıştır.

*

Sorsak, tüm Müslümanlar “komünizmi can düşmanı görürler” ama kapitalizme karşı aynı tepkiyi vermezler sanki kapitalizm İslam’a dostmuş gibi görürler? İslam’a düşmanlıkta kapitalizm, komünizmin gerisinde kalmaz. Siyasal İslam’ın, kullanılış(!) şekli yüzünden müslümanlar bunu fark etmez… Ayrıca “millet olunmadan ümmet olunmaz” gerçeğinin unutturulması da projenin bir başka amacıdır.

*

Hıristiyanlıktaki ruhban sınıfını taklit eden sözde Müslüman takımın İslam dinine verdiği zararı gereğince tartışamadığımız için sorunun özü anlaşılmadı. Birçok kişi bunların söyledikleri yalanları ve yaptıkları yanlışları din zannederek siyaseti kirletmekte, birçok kişi de bunların yaptıklarını din zannederek dinden uzaklaşmaktadır… Bunlar ise suçu demokrasi ve laiklik üzerine atarak, toplumda tırmandırmaya çalıştıkları karşıtlık duyguları üzerinden işlerini yürütmektedir.

*

Gelelim sorumuza, İslam dini ile siyaset aynı düzlemde buluşabilir mi? Din doğruya, huzura giden yoldur, İslam dini ise doğruya, huzura ulaşma yolunda Allah’ın hükümlerine teslim olmaktır. Peki, siyaset nedir? Siyaset istekler ile imkanlar arasında denge kurma sanatı mıdır, yoksa oy almak için seçmeni kandırma sanatı mı, yalan söyleme sanatı mıdır? 

*

Bu soruyu cevaplamamız için öncelikle cevaplamamız gereken asıl soru şudur; siyasal İslam, İslam’ın siyasete girmesi midir, yoksa siyasetin İslam’a girmesi midir? Camilerin halıları üzerine kurulan siyasal propaganda masaları kime “hizmet” edecektir?

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.