Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Siyasal İslam

A+A-

Allah katında din İslam’dır ve tektir. İslamın siyasalı, sosyalı olmaz! Geçmişte, idare ettiği müslümanları dine ait gibi görünen sözler konuşarak, kendi arzularına göre düşünmeye ikna(!) edenlerin yaptığı neydi peki? Ya din ile örfü birbirine karıştıran ve işine geldiği yerde örfü din yerine koyanlara ne diyeceğiz? Bunlar adı konmamış olsada geçmişte dinimizi siyasallaştıranlardır.

*

Sonraki nesiller de dinimizi örften temizleme gibi ciddi bir konuya el atma cesareti gösterememişler çünkü siyasallaşmış İslam’dan beslenenler devletini gücünü çok acımasızca kullanabilmektedir… Bazen bu gücün İslam düşmanlarının eline geçtiği bile olmuştur.   Doğrular arasına karışan yanlışlar ile bugünlere kadar gelmişiz

*

Günümüze bakalım, II. Dünya Savaşı sonrasında güçlenen komünist SSCB’nin oluşturduğu tehdit batılı kapitalist devletlere İslamcı siyasetin müslümanlar üzerindeki etkisini tekrar hatırlattı. Kapitalist batı dünyası SSCB’ye karşı örmeye çalıştığı duvarın güney şantiyesinde müslüman devletleri kullanmak için siyasal İslam fikrini teşvik etmeyi akletti. Dönemin ABD Dışişleri Bakanı olan Mr. Dulles'in Müslüman ülkere hitaben “din ve siyaset birbirinden ayrılamaz, dünya işlerini çözümlemede seçeceğiniz yol dinî görüştür” mealindeki demeci, dönemin Türkiye’sinde de karşılık bulmuş ve dönemin siyasetinde etkin bir şekilde kullanılmıştır.

*

Sonuç olarak, Müslümanlar “komünizmi İslam’ın can düşmanı görürler” ama kapitalizme karşı aynı tepkiyi vermezler sanki kapitalizm İslam’a dostmuş gibi!? İslam’a düşmanlıkta kapitalizm, komünizmin gerisinde kalmaz ama siyasal İslamın, kullanılış(!) şekli yüzünden müslümanlar bunu fark etmezler… Ayrıca “millet olmadan ümmet olmaz” gerçeğinin unutturulması da aynı projenin bir başka amacıdır.

*

İslam dini ile siyaset aynı düzlemde nasıl buluşabilir? Din doğruya, huzura giden yoldur… Peki, siyaset nedir? Siyaset, istekler ile imkanlar arasında denge kurma sanatı mıdır, yoksa oy almak için seçmeni kandırma, yalan söyleme sanatı mıdır? 

*

İşte bu soruya vereceğimiz cevaba göre ya siyaset İslam’a girecektir ya da İslam siyasete girecektir.

*

İslam siyasete girerse sorun yok. İslam, siyaseti temizler, yalanlar susar, gerçekler konuşur, iş ehline verilir, adam kayırma olmaz, kaynaklar hakça paylaşırır, herkes çalışır ve kimse çalmaz, kimse kimsenin hakkını yemez…

*

Siyaset İslam’a girerse sorun çok, hem de buraya sığmayacak kadar çok Allah muhafaza… Herkes kendi vicdanı ile biraz düşünsün, sonra devam ederiz inşallah. Selam ve dua ile.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.