1. YAZARLAR

  2. Ahmet TAPU

  3. Siyaset Böyle Bir Şey...
Ahmet TAPU

Ahmet TAPU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Siyaset Böyle Bir Şey...

A+A-

Siyaset nedir? Devlet yönetme sanatıdır. Politika yapmaktır vs. vs… Son bilimsel açıklaması da ‘insanları yurttaşlık düzeyinde etkilemektir’ diye adlandırılıyor. Kimilerine göre de siyaset rant merkezidir. Makam ve mevkii elde etme becerisidir. Detaylandırmaya kalkışınca bir sürü anlam yüklenir… Siyaset ve politika demokrasilerde ülke idaresinin olmazsa olmazlarıdır. Siyasetin tanımını az ya da çok doğru ya da yanlış herkes kendisine göre tanımlar veya tanımlamaya çalışır. Bu konuda herkesin kendine göre bir fikri ve yorumu vardır. Aslında politika olmalıdır ve herkes yapmalıdır. Ancak ülkemizde politika o hale getirilmiştir ki ‘Ya Hiç Kimse Politika Yapmak İstemez, ya da Herkes Politik Güç Sahibi olarak Bir Yerlere Gelme Çabası İçerisindedir.’ Bunların arasında mutlaka iyi niyetle yola çıkanlar da vardır ama onlar da çoğunluğun içinde kaybolur giderler.

***

Bunları niye yazıyorum diye sormayın. Bir yere gelmek istiyorum ama ancak böyle girebildim. Cumhurbaşkanı Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeniden Genel Başkan olduktan sonra her konuşmasında metal yorgunluğuna ve çalışmalar daha aktif katılarak katkı sağlayabilecek kadrolara ihtiyaç olduğunu ve mutlak bir değişimden bahsetmesine ve sık sık da tekrarlamasına rağmen hiç üzerine alınan yok. Partinin kurucusu ve yıllarca büyütüp bu kadar büyük başarı sağlamanın yanında bu hale getiren ve kısa sürede iktidara taşıyarak beklentilerin üzerinde bir performansa kavuşturan liderin sözleri sanırım boşuna değildir. Bir bildiği gördüğü olmasa bu tür konuşmalar yapmaz. Kongreler öncesi sık sık tekrarlanan bu sözlere rağmen kimseden ses çıkmaması ya da kimsenin üzerine alınması biraz tuhaf değil mi? Elbette görüntü tuhaf gelebilir ama işte siyaset böyle bir şey.

***

Kimse kaptığı koltuğu bırakmak istemiyor. Ya da koltuğa öyle bir sahip çıkıyor ki başkasına devretmek çok zor geliyor. Genel Başkan’ın sürekli vurgulamasına karşın‘yeter artık değişim şart’ demesine karşın kimse kılını kıpırdatmıyor.Bu tür açıklamaların ardından beklerdik ki bazıları artık‘aday değilim, ya da istifa ediyor ve genel başkanımın işini kolaylaştırmak istiyorum’ demiyor. İlla ki görevden alınmalılar veya sonuna kadar ‘koltuğu bırakmak istemiyorum’ havasındalar. Ki bu zat-ı muhteremler başarılılar ise tekrar göreve davet edilirler ama bu alışkanlık bizde maalesef oluşmamış. Görünen o ki, kongrede yeniden aday olamayınca da üzülecekler. Sağlık olsun bırakmayanlara da bir gün bıraktırırlar…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.