Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Siyaset Konuşmak

A+A-

Arkadaş ve akraba sohbetlerinde dikkatimi çeken şu; genellikle siyaset konuşmaktan kaçınıyorlar konuşunca da kavga ediyorlar. Belli bir yaşa gelmiş kişiler memleketin sorunlarını, ihtiyaçlarını, beklentilerini, sorunlara çözüm önerilerini medeni bir şekilde konuşamayacak da kimler konuşacak?

*

Eğer, 25-30 yaşını geçmiş erişkinler olaylar üzerinde karşı görüşlere saygı duyarak enine boyuna konuşmalar yapamazsa, siyasetteki doğruları ve yanlışları sadece kendi bakış açıları veya yandaşlık duyguları ile için boş tartışmalara çevirirlerse gençler ne yapmaz Allah muhafaza?!

*

Olayları anlama ve anlatmada yetersiz kalan yetişkinler, gençlerin kavga etmesine ortam hazırlamış olurlar ve bu çok büyük bir vebaldir… Tecrübe ve birikim sahibi yetişikinlerin gençlere bırakacağı ortam birilerinin doğruları veya yanlışları üzerinden devam ettirilen kavgalar yerine, olayların aslını esasını anlama istek ve çabası olmalıdır.

*

Yani sohbet veya tartışmada haklı çıkmak, haklı görünmek için konuşmak yerine, hakikati ortaya çıkarmak için konuşmalıdır. Her olayda hakikat kişilerin bakış açılarına göre veya bulundukları konuma göre farklı şekillerde görünebilir, esas olan olayın bütünlük içinde anlaşılmasını sağlamaktır.

*

Örneğin basit prizma şekillerinden piramit, yandan bakılınca üçgendir ama yukarıdan bakılınca karedir, öyle mi? Niçin bir daire olmasın? Yandan üçgen görünen bir konik prizma düşünün mesela.

*
Sorunumuz siyaset konuşmak değildir, sorunumuz anlayışsız, dar görüşlü ve çiğ yaklaşımların etkisinde kalmaktır ve size ait olmayan, üzerinde yeterince düşünmediğiniz fikirleri savunmak çabasına kapılmaktır.  Sorun, malumat veya önyargı ve önkabuller ile bilgi arasındaki farkı anlamamaktır. Sorun, algı ile fikir arasındaki farkı bilmemektir. Sorun, farklılıklara tahammül edememektir, sorun asabiyettir. Asabiyet ise milliyetçilik yapmak filan değildir, particilik, akrabacılık, bizdencilik gibi yandaşlıklara kapılmaktır asabiyet.

*

Çağımızda, beğensek de beğenmesek de medeniyet kuran milletler, farklı ve hatta zıt görüşler arasında iletişim kurabilen milletlerdir.

*

Medeniyet sağlıklı iletişimin ürünüdür. Medeniyet hakikati ortaya çıkarmak için konuşanlar sayesinde gelişir, haklı görünmek için konuşanlar medeniyetin önünde büyük bir engeldir. Siyaset konuşurken bunu da dikkate almanınız öneririm. Selam ve dua ile.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.