1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Siyaset Ne İçin Yapılır?-1
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Siyaset Ne İçin Yapılır?-1

A+A-
Cevaplar: A) Siyaset siyaset için yapılır, B) Siyaset halk için yapılır, C) Siyaset mevki, makam, menfaat için yapılır… Sizce hangisi? Elbette olması gereken, B şıkkıdır diyeceksiniz, siyaset halka hizmet için yapılmalıdır.
*
Koalisyon tartışmalarının gerginliğini bir kenara bırakalım ve bir vatandaş olarak sağduyuyu bir yanımıza, vicdanı da öbür yanımıza koyarak değerlendirelim. Meclise giren partilerimiz vatana istikrar, millete huzur getirecek mi?
*
HDP son 30 yılda Türkiye üzerinde çevrilen filmin galası niyetine resmen meclise girmeyi başardı, hayırlı olmasını dileriz. Bundan sonra ne yapacağını, paylaşmak için mi yoksa bölüşmek için mi çalışacağını göreceğiz… Tabi, bu başarının arkasındaki destekleri görmemiz ve anlamamız da faydalı olur. Bence önce çıkanlar;
1-      İslam’a göre Türküm demek günahtır diyerek Türk çocuklarını uyutan ama kendileri açık açık Kürtçülük yapan cemaatler, hoca efendiler ve insani yardım derneği görünümündeki bilumum yapılanmalar. Uyuyan insanlar bu oyunu göremiyor, hatta üstüne üstlük bir de ekmeğimizi paylaşıyoruz, fakire mazluma gidecek inancı ile. Paylaşalım elbette ama paylaştıklarımız yarın paylaşmak yetmez bölüşmek istiyoruz derse ne yapacağız? Uykudan uyanmamız yetecek mi? Bu süreç kime hizmet ediyor?
2-      Kasten veya sehven, Türkçü politikalar görünümünde ülkenin gerçeklerini görmeyen veya yok sayarak uygulanması gereken tedavileri geciktirip yaraya kurt düşmesine sebep olan ufuksuz, kifayetsiz siyasetçilerimizin(!) uyguladığı politikalar.
3-      HDP ve terör örgütünü, elebaşını dinsiz olmakla, İslam düşmanı olmakla suçlayan AKParti hükümetinin buna rağmen bu yapıları Müslüman Kürt kardeşlerimizin temsilcisi olarak muhatap alması, seçmen gözünde bunlara hükümet tarafından verilen bir avanstır. Ayrıca, Doğu ve Güneydoğu’da sağlanamayan seçim güvenliği sonucu halkın HDP’yemecbur bırakılması.
4-      Adaletsiz seçim yasası ile adalet ve kalkınma getirme vaat eden AKParti’nin arkasına sığındığı yüzde 10 barajın ektisi ile millet iradesinin meclise yansımayacağını gören bazı kesimlerin HDP’yibaraj üstüne çıkarma çabası. AK Parti bu durumu kendi sorumluluğunu göstermemek için diğer partilere yüklense de gerçek çok açık. 2002 yılında yüzde 34 oy ile 363 milletvekili (meclisin yüzde 66’sı) kazanan ama bu haramdır, seçimlere de helal bir yasa düzenlemesi yapalım demeyen AKParti…
 
HDP rolünü oynadı filmde, bakalım gösterim ne kadar başarılı olacak. Ramazan ayının hayırlar getirmesi dileklerimle, yarın MHP ile devam edelim inşallah.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.