1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Siyaset Ne İçin Yapılır?-4
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Siyaset Ne İçin Yapılır?-4

A+A-
İstikrarı tehdit eder gibi gösterilen seçim süreci ve sonuçları üzerinden, siyaset ne için yapılır? sorusuna cevap ararken, geçen hafta HDP, MHP ve CHP politikalarına değindik, sıra geldi birinci çıkan AKP’ye… Bakalım aşağıdaki cevap şıklarından hangisine ulaşacağız? a) Siyaset siyaset için yapılır, b) Siyaset halk için yapılır, c) Siyaset mevki, makam, menfaat için yapılır… Sizce hangisi? Elbette olması gereken, “b” şıkkıdır diyeceksiniz. Haklısınız, siyaset halka hizmet için yapılmalıdır ama gerçekler olması gerekenlere ne kadar uyuyor, meclise giren partilerimiz vatana istikrar, millete huzur getirecek mi?
*
Hep sormuşumdur, eğer yanlış bir yola sapmış veya saptırılmışsa insan, dosdoğru giderek hedefe ulaşabilir mi? Kafayı çevir bi etrafına bak, güneşe, aya, yıldızlara bak yönün, yolun doğru mu? Güneş, ay ve yıldızlar dururken sana sokak lambalarını yön gösterici gibi gösterenlere, seni sinek yenine koyanlara itiraz et… Seçmen ne kadar kaliteli ise siyaset de seçilen de o kadar kaliteli olur ama seçilen güç buna imkan sağlayacak seçim sistemini kanunlaştırması gerekiyor. Anlaşılan o ki, seçilen iradede bu istek yok. Öyleyse, seçmen olarak yolunu bul ve hakikat yolunda dosdoğru yürü… Birilerinin menfaatlerine hizmet eden kişiye göre değişen doğrular için kavgayı bırak, tek olan Allah’ın gerçek yolunda yaşamaya çalış.
*
Seçimlerde birinci çıkan partimiz AKP, adalet ve kalkınma getireceğim diye çıktı meydana, 3 dönemden beri hükümet. Sistemden beslenenler sistemi değiştiremez dediler, o dönem için hortumcu sistemin dışından geldiler ve birçok şeyi değiştirdiler, yatırımlar yaptılar, yapılmış yatırımları özelleştirdiler, Merkez Bankasının rezervlerini artırdılar, yollar yaptılar, iyi şeyler yaptılar, başörtüsü sorununu çözdüler, bu ilk dönemi hizmet dönemi olarak görüyorum ve halkın gözüne girdiler.
*
İkinci dönem daha çok siyasallaşma ile geçti, çözüm süreci adı altında teröristi devlet ile muhatap ettiler. Şanlı ordumuzun, masum olduğu sonradan ortaya çıktığı üzere birçok onurlu komutanını hapislere tıktılar. Bunu niçin yaptılar? Millet anlamadan kandırıldık diyerek masum rolüne büründüler. Sistemi temelinden sarstılar ve kendi sistemlerini kurmaya muktedir oldular. Bu dönemde siyasileştiler.
*
Üçüncü dönem, birlikte yürüdükleri vaaz, fetva ve medya desteğini aldıkları karşılığında ne istedilerse verdikleri cemaat ile kurdukları sistemi yönetme, otoriteyi paylaşmada anlaşamadılar ve tribünlere oynama, polemik dönemi başladı. Kandırıldık, mağdur olduk edebiyatı ile çok iyi yaptıkları şeyden, değiştirdikleri sistemden beslenmeye başladıkları için mevki, makam ve menfaatin devam ettirilmesi için söylemleri bile değişti.
*
Biz bu kadar güçlü bir şekilde vatanı yönetme hakkını ele geçirmiş partiden birliğimizi dirliğimizi güçlendirmelerini bekliyorduk ama onlar, milliyetçilik ayaklarımız altındadır demelerine rağmen Kürt milliyetçiliğini teşvik ettiler. Bu yetmedi 33 etnik grup konusu açarak gelecek için yeni nifak tohumları ektiler. O da yetmedi mezhep farkları üzerinden siyaset yaptılar. Ne yapmaları gerekirdi, yarın devam edelim inşallah.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.