1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkçı

  3. Siyaset Ne İçin Yapılır? – 5
Yılmaz Sandıkçı

Yılmaz Sandıkçı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Siyaset Ne İçin Yapılır? – 5

A+A-
Efendim, Türkiye konumu gereği dünya siyasetinde söz sahibi olmak isteyen güçlerin ihtiyaç duyduğu bir akupunktur noktasına benzediği için bu noktayı yönetmeye gelenler daha güçlü bir fikriyata, daha uzun vadeli bir görüşe, daha geniş bir vizyona ve işi ehline verme prensibi ile kurulmuş dinamik bir ekibe sahip olmalıdır. Akrabacılık değil, milletin geleceği için milletin insanını bölgenin ve geleceğin gerçeklerine uygun olarak yetiştiren politikalar geliştirmelidir.
*
1-                          Dünyayı yöneten gelişmiş ülkeler, güçlerini artırmak için birlikler kurma peşine düşmüşken, siz ne yapıyorsunuz? diye soramayan, ama siz düşünmeyin biz sizin yerinize düşünürüz diyenlere inanan insan tipini teşvik eden ve toplumun ihtiyaçlarını karşılayacak bir eğitim sistemi geliştirme konusunda başarısız olan AK Parti hükümetleri yaptıkları yollar ile övünmeyi bırakmalı, yeniden icraat peşine düşmelidir. İcraat için yeterli çoğunluğu kalmadıysa, dev aynasını bir kenara bırakıp, uzlaşma ve çözüm üretmeyi öğrenmelidir. Dayatma değil denge…
2-                          Adalet ve kalkınma için temiz siyaset ve kaliteli insan gerekir diyerek, yapabilecek güçleri olduğu halde seçim yasasını yenilemeyen, baraj uygulaması nedeniyle girdiği ilk seçimde yüzde 34 oy ile 363 milletvekili çıkarırken bu hak değil bu helal değil demediği için son seçimde yüzde 41 oy ile 258 milletvekilinde kalan AK Parti samimiyetle oturup, nerede hata yaptık diye sormalı. Sorarken de kimseyi suçlamadan, kendine bakmalı.
3-                          İhracatı artırdılar ama ihracatın ithalatı karşılama oranını artıramadılar, ithalat daha da hızlı arttı. Hedefler üzerinden konuşmayı bırakıp, ihracatı ve sanayiyi geliştirecek somut politikalar üretmeli.
4-                          IMF’ye borcu sıfırladık dediler ama bütçede her yıl ödenecek faiz hanesinde görünen 50 küsur milyar (eski para ile katrilyon) TL’nin hangi borçların faizi için ödeneceğini halkın anlayacağı ve şeffaf bir şekilde açıklamalı.
5-                          Ümmeti oluşturan halklardır, milletlerdir, onlar güçlü olmadan, birlik güçlü olamaz, yani ümmet güçlü olamaz. Temeli sağlam olmayan bina yükselemez. Milliyetçi ile ırkçılık farklı şeyler, milliyetçi olunca günaha girilmeyeceğini, günah olanın ırkçılık olduğunu bildikleri halde milleti uyutarak nereye ulaşmaya çalıştılar? Dini, imanı, günahı biliyorlarsa niçin particilik, cemaatçilik ve akrabacılık yaptılar.
6-                          İtibar ve imkanı olduğu halde niçin İslam dünyasından ilgili ve yetkili önderleri davet edip, Allah’ımız bir, Kitabımız bir, Peygamberimiz bir! Peki nedir bu ayrılıklar? Nedir bu düşmanlıklar? konulu toplantılar yapmak varken, sorunları çözüp birliği güçlendirmek varken, mezhep üzerinden politika kurmayı bırakmalı…
*
Hiçbir zaman geç değildir, zararın, hatanın neresinden dönülürse insan kazanır, halklar kazanır, millet kazanır ve ümmet kazanır. Tüm partilerden hizmete yönelik politikalar bekliyoruz, uzlaşma, sorun çözme ve düşmanın oyunlarını bozacak strateji bekliyoruz. Selametle.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.