1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Siyaset Okur Yazarlığı
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Siyaset Okur Yazarlığı

A+A-

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, finansal okuryazarlık seminerlerine geçen yıl 23 ilde toplam 7 bin 100 kadının katıldığını açıkladı.

*

Geçen yüzyılda okuma yazma öğretmeye çalışan Türkiye, günümüzde kadınlara finansal okuryazarlık eğitimleri veriyor. Okur yazar olmak yeterli değil artık, okuduğunu doğru anlamak daha önemli.

*

Finansal okuryazarlık eğitimleri ile kadınların tasarruf ve yatırım gibi ekonomik konularda farkındalık sahibi olmasını hedefleyen bakanlık bu eğitimler ile kadınların ekonomik güçlenmesine yönelik destek ve teşviklere ilişkin bilgiler de veriyor.

*

Finansal okuryazarlık eğitimlerinin kadınlara yönelik olması yeterli değil bence bu eğitim herkese verilmeli, hatta medya okuryazarlığı dersleri gibi lise müfredatına alınmalı. Çünkü ekonomiyi doğru anlayan kişi kendine uygun mesleği daha kolay seçebilir, kariyer planlamasını daha öz güvenli yapabilir, sabit bir maaşa bağlanmak yerine, maaş veren biri olabilmek için kendini geliştirir ve ekonominin eksiklerini, ihtiyaçlarını okuyabilen, buna cevap verebilen üretken bir girişimci olabilir.

*

Unutmayalım ülkeleri geliştiren güç, nesillerin girişimcilik potansiyeli ve üretkenlik bilincidir.

*

Yetmez, çağımızda okur yazar olmak yeterli değil artık, okuduğunu doğru anlamak daha önemli. Bu sebeple farkındalık eğitimlerine yeni konular da eklenmelidir. Örneğin milletin boş konuşmalar ile ayrışmasına veya boş vaatlere kanmasına engel olacak şekilde siyaset okuryazarlığı eğitimleri eklenebilir.

*

Daha önemlisi tarih okuryazarlığı eğitimleridir. Geçmişin gerçeklerini günümüzün yalanlarını yutturmak için çarpıtanlara karşı, tarih okuryazarlığı eğitimlerinin millete büyük yarar sağlayacağına inanıyorum. Böylece millet, tarihin anı veya dedikodu olmadığını, siyasi emeller veya algı yönetiminde kullanılan haberlerin tarihe kaynak olamayacağını anlayacaktır. Bunlar anlaşılınca tarih geleceğe ışık tutacaktır ve doğru anlaşılan tarihten ders alanlar tarihin tekrar etmesine de engel olacaktır.

*

Siyaset okuryazarlığı ile birlikte tarih okuryazarlığı çok yararlı olacaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.