1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Siyaset ve Tarih Bilinci
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Siyaset ve Tarih Bilinci

A+A-

Önümüzdeki seçim belediyeler için ama birileri kalkmış “Osmanlıcı” maskesi ile Türkiye Cumhuriyetine düşmanlık ediyor. Buna niçin gerek duyuluyor? Anlayanlar biliyor ki Osmanlıyı sevdikleri için değil, Cumhuriyete karşı güç devşirmek için Osmanlıcı görünüyorlar ve T.C. yok edilince Osmanlı da gelemeyeceği için Osmanlıcı maskesi ile proje yürütenler amacına ulaşmış olacak. Hepimizin içinde bulunan ecdat sevgisinden dolayı bu maskeli oyuculara kanan bazılarımız sormuyor, “Osmanlı övgüsü ile gaz verenlere işin aslını anlamadan kananlar ne kazanacak?

*

Önceki yazımda değindiğim "rasyonel düşünme becerisi" böyle tuzaklara düşmemek için gerekiyor işte. Hiç de zor değildir rasyonel düşünmek ve en kolay yolunu da sevgili peygamber efendimiz Hz Muhammed (sav) göstermiştir; “aldığı bir haberi bir bilgiyi doğruluğundan emin olmadan başkalarına aktarmak Müslümana yalan olarak yeter”… İşte bu kadar basit! Bir şeyin doğru olup olmadığını sorgulamak rasyonel düşünmenin temelidir. Basittir, çünkü Müslüman olan kişi yalan söylemez, Müslüman kişinin insani bazı yanlışları, kusurları olabilir ama ‘mümin olmayı hedefleyen bir Müslüman’ yalan söyleyemez, söylüyorsa mümin olmayı hedeflememiş demektir ve münafık olur! Ya sonra? Müslüman kişi hain olamaz ancak hainler Müslüman kılığında dolaşır aramızda ve bunlara kanan cahiller haine hizmet eden İslam’a hizmet ediyorum zannıyla… İşte tehlike burada kardeşim, zandan uzak durun zannın çoğu günahtır diyor Allah Kur’an’da…

*

Rasyonel yani akılcı düşünme becerisi işin aslını anlamayı ve zandan uzak durmayı öğretir insana. Ama bunu anlamayanlar bir elinde hain bir elinde kafir damgasını sallıyor etrafa, kime hizmet ediyor milleti birbirine düşürmekten başka? Bize anlatılan hikayeleri doğru kabul etmeden önce biraz düşünelim ve bu hikayelerin hangi siyasi amaçlara ulaşmak için anlatıldığı üzerinde bir daha düşünelim… Hikayeler bir yana yaşanan olaylar arasındaki bağ ve ilintileri sorgulamayı ihmal etmeyelim. Hiçbir olay tek bir açıdan bakarak doğru anlaşılmaz, alternatif açılardan ve farklı kaynakların yorumlarına bakmayı da öğrenelim. Biraz sabırlı olalım. Hayırdır, birilerine laf yetiştirmek için acelemiz mi var? Yanlış bir bilgiyi veya yalan bir haberi başkalarına aktarmak yerine susmak daha hayırlı değil midir?

*

Sosyal medya düşüncesiz aceleciliği artırdı, alakalı alakasız resimler üzerine bir şeyler yazıp, gerçeklere tam zıt bilgileri yayanlar için bulunmaz fırsatlar sunuyor sosyal medya. Ama “mümin olmayı hedefleyen Müslüman” kişi bunların acelesine alet olmaz, olmamalı. Alet olmanın sonucu ihanete hizmettir bunu da bilmeli. Bununla birlikte doğruluğundan emin olmadıkları haber veya bilgiyi yayanlar en hafif ihtimalle cahillik içindedir ki, hainler cahillerin desteğini almadan hiçbir şey yapamazlar. Bu sebeple cahil, hainden daha zararlı olabilir.

*

Gaza gelerek, duygulara kapılarak hainlerin kıvılcımına benzin taşıyan cahillerden olmamak için doğruluğundan emin olmadığınız konularda “laf yetiştirme” aceleciliğini bırakın. Bizi dinimiz ile tarihimiz ile kandıranların planladığı seçim sonuçlarına değil, devletimizin bekasına, milletimizin refahına hizmet edecek sonuçlar için çalışalım.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.