1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Siyaset ve Uzlaşma
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Siyaset ve Uzlaşma

A+A-

Siyasette uzlaşma basit bir kelime değil tüm toplumun zihin kodlarını etkileyecek bir ifade… Siyasetçilerimiz uzlaşma esasında rekabet edecek kadar uzman veya samimi olsalar bu samimiyet topluma barış olarak yansır, iş dünyasında işbirliğine dönüşür ve ekonomik kalkınmamızı artıran bir sinerji oluşur. Hatta miras ile bölünerek verimden düşen tarlalar bile birleşerek daha verimli, daha kurumsal tarım şirketleri oluşur.

*

Uzlaşma basit ama son derece stratejik bir kelime.

*

Uzlaşma zor bir eylem de değil. Siyasetçiler enerjilerini, rakipleri kötülemek yerine kendilerini daha iyi yapmak için kullanmaya başlasalar yeter.

*

Eminin bu davranış seçmene de yansır, futbol takımı tutar gibi parti tutan fanatik ve yandaş seçmen tipine gerek kalmaz daha kaliteli ve kavga yerine sohbet eden medeni seçmen tipi gelişir.

*

Oysa şimdi, takip ettiği partinin söylemlerini yaymak ve kabul ettirmek için yalandan utanmayanların çoğaldığına üzülerek şahit oluyorum.

*

Sosyal medyadan örnek vereyim; Dubai’de, yanında hava ray sistemi de olan en büyük caddelerden birisinin fotoğrafını, İzmit’de partimiz zamanında yapılan bir cadde olarak paylaşan ve altına da “Bu resim Japonya'da olsa beğenirsiniz ama bu resim İzmit’ten” diye not düşerek binlerce beğeni toplayan bir partili düşünün.

*

Böyle bir yalan ile neye hizmet ediyor? Yalan ile gelen başarı helal olur mu? Başarı için yalan ve hak yemek dâhil her yol mübah olabilir mi?

*

Siyasetçi makama ulaşmak için her yolu mübah görse bile Müslüman feraset sahibi olmak zorunda, basiret sahibi olmak zorunda ve adil olmak zorundadır.

*

Siyasetçiler uzlaşma erdemine sahip değilse, âcizane benim önerim şudur; Siyasete, tarihe bilgi ve akıl yerine duygu ve sevgi ile bakan seçmen kolayca kandırılır. O halde sevginiz yine sizin olsun ama lütfen aklınızı, sorgulamanızı bir kenara koymayın… Karşı görüşteki insanları kötüleyerek sizi gaza getirenlerin sizin gerçekleri görmenizi engellemesine izin vermeyin.

*

Medenî insan olmak bir partinin, bir grubun yandaşlığı için konuşmak yerine vatan ve milletin geleceğini dikkate alarak adalet ile hakikat için konuşmayı gerektirir.

*

Medenî insan olmak, karşı görüşteki insanların hata ve kusurlarını gördüğün kadar, tarafında durduğun insanların da hata ve kusurlarını görebilmeyi gerektirir… Selam ve dua ile.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.