1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Siyasete Yakışmıyor
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Siyasete Yakışmıyor

A+A-

Önümüzde belediye seçimleri, belediye başkanı adaylarının konuşmalarını ve projelerini anlatmalarını bekliyoruz ama parti başkanları birbirlerine atıp tutuyorlar, adaylara sıra gelmiyor. Siyasetin ruhunda vardır sallamak, normaldir… Normal olmayan, partili takipçilerin, yandaşların siyaset meydanındaki sözler üzerinden ayrışması, kutuplaşmasıdır. Hani bir atasözü der ya “lider o..sa, partili s.çar” diye, Türkiye’de durum buna doğru gidiyor.

*

Siyaseti temizlemesi gerekenlerin, siyasetin seviyesini yükseltmesi gerekenlerin umurunda bile değil bu durum, seçmeni etkileyelim de diğer partiye o vermesin de... Bu durumda yandaş tipi seçmenin yaptığı da “tencere dibin kara, senin ki benden kara” misali konuşmaları yaymak ve bu konuşmalar üzerinden tartışmak oluyor... Kendi dibine baksa, kendi karasını görse böyle konuşmaz.

*

Bugün gözümüz önümüzde yaşanan olaylarda bile kimin doğru, kimin yalan söylediğini anlamayanlar, Sayın Erdoğan’ın kandırıldım itirafından da ders almıyorlar ve kandıkları yalanları yaymak için devam ediyorlar konuşmaya, kandıkları yalanları yaymaya.

*

Bunu bilen bazı hainler bilinçli olarak, yalanı yanlışı sallıyor sosyal medyada ve iyi niyetli hatta temiz kalpli kardeşlerimizi bu yalanların yayılması için kullanıyor. Bizimki biraz düşünse, doğru zannettiği yalanlardan kurtulacak, cahil olmaktan kurtulacak, yalanlara hizmet etmekten kurtulacak ama düşünmekten korktuğu için kandığı yalanlara daha çok sarılıyorlar. Bir şeyler biliyorlar ama bilgilerini "bilinçli" bir düşünce ile işlemedikleri için düşmana hizmet ediyorlar. Aynen FETÖ olayında olduğu gibi, İslam’a “hizmet” diye birbiri ile yarışırken, İslam düşmanlarına “hizmet” ediyorlarmış meğer. Sayın Erdoğan bile anladı kandırıldığını ama anlamamakta ısrar eden kimler?

*

Belediye seçimleri için parti propagandası yaptığını zanneden bazı kardeşlerimiz, Osmanlı zamanında idam edilecek kişileri gösteren bir fotoğrafı paylaşıyorlar ama fotoğrafın üzerine “CHP’nin hem de Kuran öğreten hocaları idam etmesiymiş” gibi yalan yanlış bir şeyler yazıyor. Bu resmi paylaşanlar sorgulamıyor, fotoğraftaki askerin başında fes var, belli ki Osmanlı zamanında çekilmiş… Ama cahil kişi sorgulamaz, sadece kanar ve kandığı yalanı yayar, uyaranı da düşmandan sayar. Bu kardeşlerimiz ile kavga etmeden, uygun bir dil ile uyarmak hepimizin görevidir.

*

Cumhuriyet döneminde idamlar olmadı demez hiç kimse, oldu elbette ama asılan sakallı diye, asılan sarıklı diye Müslümandı da diyemez kimse... Hainler Müslümanları kandırmak için Müslüman gibi konuşur, Müslüman gibi giyinir, bunu bilmeyecek miyiz? Bunlar yakalanıp asılınca, o hainleri ortaya süren düşmanın bunların kılık ve kıyafeti üzerinden propaganda yapmasına kanacak mıyız? Yanlışlar da olmuş olabilir elbette, geçmişte yapılan yanlışlardan ders alalım, tekrar etmesine engel olalım ama CHP döneminde yanlış yapılmış diye devletimizi yıkmak niye?

*

Böyle sahte haber, yanlış bilgi ve montajlanmış resimler ile çarpıtılmış tarihi yalanlar ile düşmanın ulaşmak istediği hedefi anlayacak kadar düşünemeyen kişi cahildir. Ama kendisine cahil dersen kızar… Düşman, devleti devletin çocuklarına yıktırmak istiyor. Sen “particilik” için birbirine düşersen, sen “asabiyet” içinde olur ve kendi kendin ile didişirsen bu oyunu nasıl anlayacaksın? Bir oy ile bu oyuna nasıl engel olacaksın?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.