1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Siyasetin Seviyesi
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Siyasetin Seviyesi

A+A-

Siyaset, istekler ve hedefler ile imkânlar arasındaki dengeyi kurma sanatıdır. Uzlaşma, istişare gerektirir… Ama siyaseti yalan ve vaatler üzerine kuranlar siyasette seviyeyi düşürüyor, toplumda karşıtlığı ve ayrışmayı besliyor.

*

Erken seçim kararı alındığı hafta yazmıştım, bu seçimde siyaset konuşacak durumda değiliz diye… Çünkü insanımızın çoğu henüz medeni tartışma seviyesine ulaşamamış. Medeni insana yakışan bilgi alışverişi, fikir alışverişi sohbetleri yerine kavgaya dönüşen ilkel tartışma seviyesini aşamamış henüz.

*

Alın size sosyal medyadan birkaç somut örnek. Birisi şöyle bir paylaşım yapmış; Dolar 4.80 olmuş. Her ekonomik krizde hükümet gitsin diyenler. Evde geçim sıkıntısı olduğunda, babanızı mı değiştiriyorsunuz? Altta bir yorum: Senin baban, seçimle mi baban oldu? Mitinglerine katılabildin mi sen? Hükümet veya Cumhurbaşkanı ‘baba’ değildir... Baba devlet kurumudur, biz ‘devlet baba’ derken, devlet kurumunu ifade ederiz... Biraz düşünün. Paylaşımıcının yorumcuya cevabı:  Ya sen ne demek istiyon kardeşim adamın canını sıkma doğru yaz bilmediğin birisi hakkında. Sana mı soracam ne yapacağımı. Fetöcü metal ağzıyla konuşma bana.

*

Devlet ile hükümet arasındaki farkı bilmiyor muhtemelen ve bilgi ile akıl ile cevap veremeyince çamurlaşan ve iftira atan, hakikat için konuşmak yerine haklı çıkmak için kavga çıkarmaya kalkışan gelişmemiş bu insana gülmedim diyemem… Hem de iyi güldüm, ağlanacak halimize.

*

Bir başka paylaşımda, Cumhuriyet yıkıldı, Osmanlı kuruldu diyor birisi... Ne Osmanlıyı ne de Cumhuriyeti biliyor. Bir başkası, silahını göstererek, karşı görüşte olanları tehdit ediyor… Bir diğerinde ise karşı fikirdeki seçmene küfürler sallıyor… Bunların aklen mi dengesiz yoksa sarhoş mu oldukları anlaşılmıyor ama sorunlu oldukları kesin. Bunları beğenenlerin de durumu daha iyi değil…

*

Bu sorunlu kişileri böyle kullananlar kim peki? Sorumuz bu olmalı ve seçim güvenliğinden sorumlu devlet güçlerimiz bunlar ile mücadele etmeli bence.

*

Medeni insan olmak isteyen her Müslüman önce feraset (anlayış, sezgi) ve basiret (sağduyu, uyanıklık) sahibi olmayı öğrenmeli. Bunu başarınca çifte standardı bir kenara bırakır kendiliğinden, yandaşlık için konuşmak yerine hak için hakikat için konuşmayı öğrenir… Müslüman olmanın yetmediğini mümin olmak gerektiğini anlar…

*

Aksi halde, vatanımızda iç savaş çıkarma, bölme, parçalama, yıkma senaryoları yazan düşmanın ve içimize karışıp düşman işbirlikçiliği yapanların yalanlarına kanan, fitne ateşlerine odun taşıyan ahmaklar gibi birbirimize düşeriz ve düşmana hizmet etmiş oluruz Allah muhafaza.

*

Allah’ım aramızdaki beyinsizler yüzünden bizleri cezalandırma…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.