1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkçı

  3. Siyasetin Seviyesi Ve Düşünme
Yılmaz Sandıkçı

Yılmaz Sandıkçı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Siyasetin Seviyesi Ve Düşünme

A+A-

Ekonomi konusunda benden daha fazla yazı beklediğini söyleyen okurlarıma teşekkür ederek şöyle diyorum; Ekonomi hakkında yazmak kolay olmakla beraber, siyasetin gölgesindeki bir ekonomi hakkında yazmak zordur. Ekonomistim, halen uluslararası ticaretin içindeyim. 45 ülke gezmiş ve yetmişe yakın ülkeye ihracat yapmış bir iş insanı olarak ekonomi konusunda çok yazdım ancak öncelikle üzerinde durma gereği duyduğum bir sorunumuz var… Bu sorunu anlamak ve soruna çözüm aramak için farkındalık sağlamak amacındayım.

*

Sorunumuz, ekonomimizin siyasetin gölgesinde olması ve ekonomimiz üzerine gölgesi düşen siyaseti üzerinde kurduğumuz zeminin de çukurlar ve yanlışlarla dolu olması. Yani çifte sorun. Ekonomi bir bilimdir, siyaset de bir bilimdir ve işin aslına bakınca her ikisini de anlamak, uygulamak için rasyonel düşünme becerisi gerekir. Milleti oluşturan kişiler rasyonel düşünmeyi dikkate almadığı için sorunlarımız çözümsüz kalmakta, tekrar etmekte ve büyümektedir.

*

Rasyonel düşünme deyince aklınıza hemen bilim insanı, doçent veya profesör gibi düşünmek gelmesin... İsteyen herkes kendisini yetiştirirse rasyonel düşünmeyi öğrenebilir ve yaşamına uygulayabilir.

*

Rasyonel düşünme becerisini şöyle özetleyebilirim; Çevremizde gelişen olayları ve özellikle tekrar eden olguları komplo teorileri veya ön yargılar ile değil de objektif bir akılcılıkla anlamaya çalışarak, bunların sebepleri, sonuçları ve birbirleri arasındaki ilişkileri ortaya çıkaracak şekilde yorumlama çabasıdır. Olaylar arasındaki ilişkileri yorumladıktan sonra, olayların beklenen sonuçları üzerinden gelişebilecek diğer olayları ve sonraki adımı tahmin etmeye çalışmaktır. Olayların günümüze ulaşan sonuçları üzerinden geçmişi anlamaya çalışmaktır. Yani rasyonel düşünme becerisi bir çabadır, süreklilik gerektiren bir çalışmadır.

*

Rasyonel düşünce çabası bilgi ile beslenirse yararlı sonuçlar üretir ve sorunlarımıza anlamlı çözümler getirir. Bilgi yerine ön yargılar ve algı yönetimi ürünü kabuller ile yapılan düşünme, rasyonel düşünme olamaz ve bunu dikkate almadan üretilen düşünceler yarar yerine zarar getirir, üzerimizde algı yönetimi projeleri uygulayan rakiplere veya düşmana hizmet etmemize neden olacak sonuçlar doğurur.

*

Bunu siyasetçilerin bilmesi yetmez, seçmenin de anlaması gerekir. Seçmenin rasyonel düşünce becerisine sahip olması siyasetin de siyasetçinin de seviyesini yükseltecektir.  Sorunlara çözümü siyasetçiden beklemek ve her sorun için siyasetçiyi suçlamak yerine, o siyasetçiyi seçenlerin seviyesini sorgulamak ve çözüm arayışına oradan başlamak gerekir. Aksi halde yirmi yıl öncesinde kalması gereken “sistemden beslenenler sistemi değiştiremezler” sözüne döneriz ki bunu hiç birimiz istemeyiz… Selam ve dua ile.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.