1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Siyasi Belirsizlik Büyümeyi Etkiler
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Siyasi Belirsizlik Büyümeyi Etkiler

A+A-

Ülkemizdeki rüşvet, yolsuzluk olaylarıyla birlikte oluşan siyasi belirsizlik büyümeyi olumsuz anlamda etkilemeye devam edecek gibi görünüyor.
Hal böyle olunca da ötelemeler başlar. Piyasada bir güvensizlik oluşur. Bu ötelemelerin içinde yatırımların ertelenmesiyle birlikte piyasadaki hareketin yavaşlaması gelişir.
Mart ayında gerçekleşecek olan yerel seçimlerin bu tabloya olumlu yansımayacağı da görülmektedir. Öyle ise yapılacak olan bellidir.
Hükümet bir an önce siyasi belirsizliği ortadan kaldırmalı ve piyasayı rahatlatmalıdır.
Türkiye’de belki her şey seçimden sonra rayına girecek ve ötelenenler tekrar hayata geçecek gibi. Çünkü kamuoyunda Mart ayı sonundaki yerel seçimler sonrası siyasi istikrarın süreceği algısı güçleniyor. Buna bağlı olarak da ötelenen tüketim ve yatırım kararlarının tekrar devreye gireceği öngörüsü var.
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in “Seçimlerin iş âlemine, ekonomiye yansımasını minimum seviyede tutmamız lazım. Seçim ekonomisi uygulamayacağız. Türkiye'nin uzun vadeli geleceğine yatırım yapıyoruz” açıklamasıyla da 2014’ün ilk çeyreği durgun ve belirsiz bir biçimde geçecektir. Mart ayı sonuna kadar ülkemizdeki siyasi belirsizliğin zararlarını hep birlikte yaşayıp göreceğiz.
2014’te ekonomide iyileşmeler beklenirken, yılbaşında bazı ürünlerde ÖTV artışına gidildi.
Bunun gerekçesi olarak da cari açığı kontrol altına almak ve dengeli büyümeyi sağlamak olduğu açıklandı. Büyüme ile cari açık arasında yakın bir ilişki vardır. Liradaki değer kaybı ithalatı daha pahalı, ihracatı da daha cazip hale getiriyor. Bu durumda karşısında tedbirler alınmalıdır. Gereken tedbirler alınmadığı takdirde büyüme olumsuz anlamda etkilenecektir.
Bunun acısını da hep birlikte çekeriz.
Sonuç olarak Türkiye’nin önündeki siyasi belirsizlik ortadan kaldırılmazsa faturasının kime çıkacağı bellidir. Umarım hükümet bu anlamda siyasi belirsizlikleri biran önce giderir.
Ekonomik ve siyasi istikrarı tekrar sağlar. Piyasalar rahatlatılır.
Ne dersiniz? Buna hepimizin ihtiyacı var. Öyle değil mi? 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.