1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Siyasi ve Ekonomik İstikrarsızlık Kaygısı
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Siyasi ve Ekonomik İstikrarsızlık Kaygısı

A+A-

Ülkemizdeki olumsuz gelişmeler ve bunun sonucunda ortaya çıkan siyasi ve ekonomik istikrarsızlığın piyasalara olumsuz yansıması sürüyor.
Şehrimizde de iş dünyası ve insanlar bir tedirginlik içinde sorunun çözümünü bekliyor.
Sakin bir hava var. Ancak bu sakin hava hayra alamet gibi görünmüyor.
İç talebin daralmasıyla birlikte herkesin evinde yaptığı alışveriş hesabının bozması ve ötelemeler devam edebilir.

Öte yandan dövizin yükselişi, diğer yandan 17 Aralık sonrası gelişen olaylar sonrası oluşan istikrarsızlık ve güvenin azalması herkesi bir kaygı içinde bırakıyor. Öyle ise iş dünyasını ve insanları bu kaygıdan kurtarmak gerekiyor. Bu anlamda yapılması gerekende bellidir. Hükümetin biran önce piyasalarla birlikte insanların kaygılarını giderecek olan tedbirleri almasıdır. Yani siyasi ve ekonomik istikrarı yeniden sağlayarak güveni oluşturmalıdır.

Dövizin yükselişi ve belirsizlikler TL’nin değer kaybına neden oldu.
TL’nin döviz karşısında en büyük değer kaybının nedeni olarak yolsuzluk ve rüşvet operasyonu ile emniyet ve adliyedeki görevden almalardan kaynaklandığı kamuoyunca tartışılıyor. Bunun faturası yine hepimize çıkacaktır. TL’nin bu değer kaybının önüne geçilmesi gerekir. Bu da iktidar, muhalefet ve sivil toplumun birlikte ortaya koyacakları “yolsuzluk rüşvet” iddialarının hukukun kuralları içerisinde sağlıklı soruşturmasını sağlama yolunda ortak paydada birleşmeleriyle mümkün olur.
Eğer gerekenler yapılmazsa zararı herkesi bulacaktır. Bu zarardan kurtulmanın yolu da başta hükümet olmak üzere siyasilere düşmektedir. Sorumluluk bilinciyle sorunlar daha fazla büyümeden hareket etmelidirler. Tartışmakla, kavgayla zaman heba edilmemelidir.
Çünkü bizlerin ve ülkemizin kaybedecek zamanı yoktur.

Vatandaş olarak bizlerin beklentisi herkesin malumudur. Ülkemizde siyasi ve ekonomik istikrarla birlikte güvenin sağlanması ve geleceğimizi ve ekonomimize etkiyecek olan sorunların çözümüdür. Devletimizin temel kurumlarının sorgulanmasından kurtulmamızın sağlanmasıdır. Ben böyle istiyorum ve böyle olacak anlayışından vazgeçilip, ortak noktada birleşilmelidir. Bunu da yapacak olanlar ve yerine getirecek olanlar bellidir.
Sorun ve sorunların çoğalması değil, çözümdür. Bu çözümde demokrasideki anlamıyla ortak kararlar ve uygulamalarla gerçekleşecektir. Toplumsal uzlaşmayı aramayıp farklı beklentilerle ve farklı konularla gündem değiştirmenin yerine çözüm odaklı olunmalıdır. Buna hepimizin ihtiyacı var.
Ne derseniz öyle değil mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.