1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Siz Hangi CHP’densiniz?-1
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Siz Hangi CHP’densiniz?-1

A+A-

Cumhuriyet tarihinin en önemli halk oylamasını geride bıraktık. Ortada bir taslak metnin olmadığı dönemde neredeyse her partinin “Bu anayasa değişmeli…” dediğini, ama iş ciddileşip masa kurulunca ana muhalefet partisinin “masayı devirme girişimlerinin” yaşandığını tarih elbette kaydetti. Sükunetli günlerde Kılıçdaroğlu’nun, “Türkiye’yi bu darbe anayasasından kurtaralım” söylemlerinin ne kadar altı boş olduğunu, iş ciddileşince gördük. “15 Temmuz işgal girişimin” bastırılmasından sonra, MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin “Darbenin ürünü olan, darbelere yol açan bu anayasanın değiştirilmesi gerekiyor. İktidara da muhalefete de çağrıda bulunuyoruz, gelin bu anayasayı değiştirelim” çağrısına, yıllardır zaten bunu isteyen AK Parti olumlu yaklaştı ama CHP, “yaraya merhem olmayı” her zamanki gibi reddetti. CHP katılmayınca sonuçta “AK Parti ve MHP’nin üzerinde uzlaştığı” bir değişiklik paketi oluştu. Mecliste görüşüldü, halkoyuna sunulacak kadar destek aldı. Meclis görüşmelerinde CHP ve HDP’li milletvekillerinin sergiledikleri tavrı şimdi hatırlatıp yazıyı uzatmayalım, ama unutmayalım da!

***

Kampanya dönemi olağanüstü siyasi söylemlere sahne oldu. Bilhassa CHP Genel Başkanının “Başbakan başka partiden, Cumhurbaşkanı başka partiden… Bakın siz o zaman kavgaya” şeklindeki sözleri “siyasi gaflar tarihinin” zirvesine yerleşti. Öyle ya… Anayasa, Cumhurbaşkanına partili olma yolunu açacak, ama Başbakanlık makamını da kaldıracaktı. Değişikliğin en önemli maddelerinden biri buydu zaten. Çiftbaşlılık ortadan kalkacaktı.

***

Benzer bir durum, yine Ahmet Hakan’ın programında CHP’nin potansiyel Genel Başkan Adayı Muharrem İnce’nin başına gelmişti. Hakan’ın “Hep söylüyorsunuz; ‘anayasa değişirse Cumhurbaşkanı muhtarı da kapatır, lokantayı da kapatır, eyaleti de getirir’ diyorsunuz, gösterin bana, ‘Cumhurbaşkanı şu maddeye dayanarak yapar bunları’ deyin. Hangi maddeye göre yapacak bunları?” çıkışı karşısında İnce’nin “Ben maddeleri yanımda getirmedim, zaten burada okusak da halk bundan bir şey anlamaz” demesi; şahsen halk adına üzücüydü. Netice de hepimiz bu ülkenin dilini biliyorduk oysa! Gaflara bakınca renkli bir dönem yaşadığımızı söyleyebiliriz. En azından güldük. Ama siyasetimiz adına üzüldüğümüzü de söylemeliyiz.

***

Üzücü en önemli söylem maalesef CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal ile Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt’tan gelmişti. Maksadını aştığını düşündüğümüz ifadelerinin “…Evet çıkması halinde İzmir’den denize dökme…” şeklinde tezahürü elem vericiydi.

***

Es geçilemeyecek olan esas konu, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası değişirken, Almanya ve Hollanda başta olmak üzere pek çok Avrupa ülkesinin “hayır” propagandası yapması, hatta “gangster filmi afişi gibi”, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şakağına silah dayanmış dev posterlerin caddelere asılmasıydı. Yine “hayır” propagandası yapacak olan siyasilere batılı ülkelerin kapıları açılırken, mesela Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun programları iptal edilmiş, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Hollanda’da saatlerce arabasında polis kuşatması altında mahsur kalmış, daha sonra sınır dışı edilmişti. Bütün bunlar “evet’ tercihini önlemek içindi.

Yarın devam edeceğiz…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.