1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Siz Hangi CHP’densiniz?-2
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Siz Hangi CHP’densiniz?-2

A+A-

Gelelim halkoylamasına… İnsanlar basit hesaplarla, 2015 Kasım Genel seçimlerinde AK Parti MHP ve BBP’nin aldığı oy miktarının referandumda da tezahür edeceği bir tablo beklentisine kapılmış durumdaydı. En azından, yüzde 51.4’lük “evet”ten sonra eleştirilerin bu minvalde olduğunu görüyoruz. Oysa, her seçim döneminde halkın kendine uygun gerekçelerle “başka tercihler” yaptığını, bunun adının da“demokrasi ve hürriyet olduğunu” unutuyoruz.Anayasayı yürürlüğe koyan oylara üç parti dışından; mesela CHP, SP, HDP seçmenlerinden de oy verildiğini görmek gerek. Bilhassa güneydoğuda, “evet” oylarının, 2015 seçimlerindeki AK Parti oylarının çok üzerinde olması bunun göstergesidir. Bu oyları “PKK değişikliği destekledi” şeklinde yorumlamak da Kürt halkına ihanettir. 2015 seçimlerindeki sıkıntılı durumların ortadan kaldırılmış olmasının tezahürü olarak bu defa bölge halkı tercihini özgürce yapabilmiştir. Buna karşılık AK Parti’den olduğu gibi MHP’den, BBP’den de de ret oyu verenler olmuştur. Neticede Türkiye genelinde halk demokratik tercihini çoğunlukla “evet” ten yana kullanmış ve anayasayı değiştirmiştir.1982’deki “Anayasanın aleyhinde yorum yapmanın yasak olmadığı” ama muhalefetin içi boş cümlelerle “hayır” dediği bir devir yaşadık.

***

Sonra malum; sayım sonuçlarının değişmeyeceğinin matematiksel olarak anlaşılmasına kadar umutla bekledi muhalefet. Gerçek görüldüğü anda da “Mühürsüz pusulalar” bahanesi ortaya atıldı. İtirazlar edildi, “hayır” diyen vatandaşlar sokağa çağrıldı. Gezi ruhu diriltilmeye çalışıldı.

***

YSK, mühürsüz pusulaların dışarıdan getirilmediğinden emindi oysa. Sandık kurullarına “sayılı verilen” filigranlı özel basım pusulaların, korsanlarıyla değiştirilmiş olduğuna dair de bir delil yoktu.Hatta, mühürsüz pusulaların kullanıldığına dair gün içerisinde hiçbir sandıkta itiraz tutanağı da tutulmamış; tam tersi, bazı sandıklarda “mühür basılmamış pusulaların tespit edildiği ve kullanılmasının uygun görüldüğü yönünde parti temsilcilerince tutanak tutulduğu da ortaya çıkmıştı.Buna rağmen CHP önce YSK’yı zorladı, itham etti. İtirazları reddedilince de konuyu anayasa mahkemesine götüreceğini söyledi. Esas acı olanı ise; “hain ruhlu” kimi insanların evet çıkınca, “NATO Türkiye’ye müdahale etsin” çağrıları var ki, bunu ne insan haklarıyla ne demokrasiyle izah edebilirsiniz. Cezaların en ağırı bu çağrıların sahipleri için yürürlükte ve uygulamada olmalıdır.

***

Küçük ama mühim bir hatırlatma ile bitirelim. Daha iki yıl önce, 2015 Haziran genel seçimlerinde CHP “Mühürsüz oyların kabul edilmesi” itirazında bulunmuş, YSK’da “Bu durum sandık kurullarının hatasıdır” diyerek itirazı kabul edip mühürsüz oyları geçerli saymıştı. O seçim AK Parti’den tek başına iktidar imkanını almıştı. Bugün gelinen noktada aynı CHP, “mühürsüz oyların iptal edilmesini yoksa, Anayasa mahkemesine, olmazsa Avrupa Mahkemelerine gideceğini” söylüyor. Parti aynı, başkan aynı, yönetim aynı, tavır farklı.Söyleyin Allah aşkına, siz hangi CHP’densiniz?

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.