1. HABERLER

  2. GÜNCEL HAYAT

  3. SMMMO’da başkanı uzlaşı belirleyecek
SMMMO’da başkanı uzlaşı belirleyecek

SMMMO’da başkanı uzlaşı belirleyecek

Konya SMMMO seçimi büyük heyecana sahne oldu. Seyit Faruk Özselek’in listesi 3, Abdil Erdal’ın listesi 2, Celal Emiroğlu ve İbrahim Paparacı’nın listesi yönetim kuruluna birer isim gönderdi.

A+A-

Konya SMMMO seçimi büyük heyecana sahne oldu. Seyit Faruk Özselek’in listesi 3, Abdil Erdal’ın listesi 2, Celal Emiroğlu ve İbrahim Paparacı’nın listesi yönetim kuruluna birer isim gönderdi. Yönetimde çoğunluk sağlanamadığı için hafta içi uzlaşma görüşmeleri yapılacak.

 

Mehmet Ali Eskipostalcı

Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) 23. Olağan (Seçimli) Genel Kurul Toplantısı geçtiğimiz hafta sonu oda binasında gerçekleştirildi. Çarşaf liste olarak yapılan seçimlerde 5 aday yarıştı. Genel Kurul Divan Başkanlığı’nı Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) Yönetim Kurulu Üyesi Yeminli Mali Müşavir Eray Mercan’ın yürüttüğü genel kurula MHP Konya Milletvekili Esin Kara, Konya Vali Yardımcısı Mehmet Aydın, TÜRMOB Genel Başkanı Masis Yontan ve protokol üyeleri katıldı. Cumartesi günü yapılan genel kurulda mevcut başkan ve Meslekte Birlik Derneği Başkan Adayı Seyit Faruk Özselek 3 yıl boyunca gerçekleştirdiği faaliyetleri anlattı ve yeni projelerini meslektaşlarına sundu. Meslekte Gelişim Grubu Başkan Adayı Abdil Erdal, Meslekte Dayanışma Grubu Başkan Adayı İbrahim Paparacı, Meslekte İlke Grubu Başkan Adayı İbrahim Pekperdahcı ve Meslekte Değişim Grubu Başkan Adayı Celal Emiroğlu da projelerinden bahsederek meslektaşlarından oy istediler. 2 bin 411 üyesi bulunan Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın pazar günü gerçekleştirilen seçimlerinde bin 793 oy kullanılırken Seyit Faruk Özselek 565, Abdil Erdal 530, Celal Emiroğlu 333, İbrahim Paparacı 212, İbrahim Pekperdahçı ise 132 oy aldı. 20 oy ise geçersiz sayıldı.

‘Güven için yola çıktık’

Genel kurulda ilk olarak konuşan Konya SMMMO Başkanı ve Başkan Adayı Seyit Faruk Özselek, 2016 yılından bu yana önemli çalışmalara imza attıklarını kaydetti. Yeni bir gelecek ve hedef için yola çıktıklarını açıklayan Özselek, “2016 yılından bu güne          mesleğimizi ve meslektaşımızı ilgilendiren güncel konularda eğitim ve bilgilendirme seminerleri düzenledik. Adalet Bakanlığı bilirkişilik daire başkanlığından aldığımız yetki ile bilirkişilik temel eğitimi programları gerçekleştirdik. İŞKUR iş birliği ile girişimcilik kurslarımızı düzenledik. Biz huzur, güven ve mutluluk için yola çıktık” dedi.

‘Birlikteliği sağlayacağız’

Meslekte İlke Grubu Başkan Adayı İbrahim Pekperdahcı, genç ve dinamik bir ekiple başkanlığa aday olduklarını belirtti. Pekperdahcı, “Mümkün olduğunca ulaşabildiğimiz meslektaşlarımızdan aldığımız önerileri, istekleri ve şikâyetleri tek tek üzerinde durup arkadaşlarımızla birlikte çalışmalarımızı tamamladık. Hepimizin aşina olduğu ortak problemler ve sıkıntılar üzerine hep birlikte çözüm önerilerimizle gideceğimizden asla şüpheniz olmasın. Hepimizin ortak sorunları ancak birliktelikle aşılabilir. Meslekte İlke Grubu olarak bu birlikteliği sağlamak için ne gerekiyorsa yapacağız” diye konuştu.

smmmo’da-baskani-uzlasi-belirleyecek-(2).jpg

‘Biz çalışmaya geldik’

Meslekte Değişim Grubu adına konuşan Başkan Adayı Celal Emiroğlu, konuşmasında TÜRMOB Genel Başkanı ve mevcut oda yönetimine yüklendi. Emiroğlu, “Biz ülkesinde konsorsiyum içerisinde yaşayan bir milletiz. TÜRMOB’un da o şekilde olmasını istiyoruz. Bakandan randevu bekliyorsunuz ama hala randevu vermemiş. Acaba siyaset mi yapılıyor, meslek mi yapılıyor? Konya’ya gelirken keşke müjdelerle gelseydiniz. Biz yeşil pasaport istiyoruz. Mücbir sebep istiyoruz. Biz isteyeceğiz, siz vereceksiniz. Bizim önümüzü siyasi malzeme olarak tıkamayın” ifadelerini kullandı.

‘Sınırlama getireceğiz’

Meslekte Dayanışma Grubu Başkan Adayı İbrahim Paparacı, başkan seçilirse büro standartları projesini hayata geçireceklerini kaydetti. Paparacı, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Meslek yasası artık serbest muhasebeci mali müşavirlere yetmemekte. Bu yasanın kesin ve kesin revize edilmesi şart. TÜRMOB çatısının 5 tane yeminli mali müşavir, 4 tane serbest muhasebeci mali müşavirden oluşması bizim için bir eksiklik. 108 bin meslektaş Türkiye genelinde tahminen bin 700 delegasyon sağlayacak. 4 bin 800 yeminli mali müşavirin tahminen 90 delegasyonu olacak. Yönetim kurulunu, disiplin ve denetleme kurulunu bin 700 delegasyon olarak biz tayin edeceğiz.”

‘Projeler hazırladık’

Genel kurulda son olarak konuşma yapan Meslekte Gelişim Grubu Başkan Adayı Abdil Erdal ise 40’ın üzerinde proje hazırladıklarının altını çizdi. Erdal, “Temennimiz meslektaşlarımızın gereksiz iş yükünden kurtularak daha huzurlu ve rahat şekilde mesleğini icra edebilmesidir. Sizlerin desteğiyle hep birlikte el ele odamızı ve mesleğimizi başarılara ulaştırmak istiyoruz. Bizler makam ve mevki için değil yaşadığımız sorunları gidermek, sizleri odamız çatısı altında bir araya getirmek için yola çıktık. Bizler sorunları çok iyi analiz ettik. Odamızın, mesleğimizin gelişmesi için 40’ın üzerinde proje hazırladık. Projelerimizin altyapı çalışmaları tamamlanarak uygulamaya hazır hale getirildi. Huzur içerisinde mesleği icra edebilmek için, ayrıştırıcı değil birleştirici olmak için, mesleğin hak ettiği değeri görmesi için sizlerden 3 yıl görev süresi istiyoruz” dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.