1. HABERLER

  2. GÜNCEL HAYAT

  3. Sobalar can almasın
Sobalar can almasın

Sobalar can almasın

Konya Makina Mühendisleri Odası Başkanı Dr. Aziz Hakan Altun, her yıl soba zehirlenmelerinden dolayı birçok insanın hayatını kaybettiğini ifade etti.

A+A-

Konya Makina Mühendisleri Odası Başkanı Dr. Aziz Hakan Altun, her yıl soba zehirlenmelerinden dolayı birçok insanın hayatını kaybettiğini ifade ederek, “Konu ile ilgili vatandaşlarımızın bilinçlendirilmesine yönelik broşürler ve el kitapları hazırlanmalı. Bir vatandaşımızın dahi hayatı kurtarılsa yapılan çalışmalar başarıya ulaşmış sayılır” dedi.

 

Mehmet Günnar

Tüm Türkiye genelinde olduğu gibi, Konya’da da konutların ısıtılmasında kömürlü sobaların yeri oldukça fazladır. Her yıl soba zehirlenmelerinden dolayı birçok insan hayatını kaybediyor. Konu hakkında açıklamalarda bulunan ve vatandaşlara soba yakımı hakkında tavsiyeler veren Konya Makina Mühendisleri Odası Başkanı Dr. Aziz Hakan Altun, soba ve kömürün kullanımı ile yetersiz bacalardan oluşan zehirlenmelerin bilgi ve eğitim eksikliğinden kaynaklandığını ifade etti.

Kullanım talimatlarına dikkat

Sobanın üretici firma tarafından verilen kullanım talimatına göre yakılması gerektiğini aktaran Altun, “Yeni alınan bir sobada bir iki saat süre ile odun yakılmalı. Böylece soba ve boru içindeki nem alınmış olur. Her tutuşturma işlemi öncesi, sobanın külü mutlaka temizlenmeli. Sobayı tutuşturmak için öncelikle benzin, gaz yağı, ve ispirto gibi yakıtların kullanılmasından emniyet nedeniyle kaçınılmalı. Tutuşturma esnasında tüm klapeler açık tutulmalı. Kömür veya odun çok fazla konulmamalı, üzerinde boş yer bırakılmalı. Yanma süresince sobanın, ayar klapeleri dışında, tüm kapakları kapalı tutulmalı” dedi.

Valiliğin ve belediyelerin sobanın nasıl kullanılması gerektiği üzerinde durması gerektiğini dile getiren Başkan Altun, “Konu ile ilgili vatandaşlarımızın bilinçlendirilmesine yönelik broşürler ve el kitapları hazırlanmalı ve Konya’mızda dağıtımı yapılmalı. Belediyelerimiz ve valilik bu konu üzerinde durmalı ve gerekli hazırlıkları yapmalıdır. Yapılacak çalışma ve bilinçlendirme sayesinde bir vatandaşımızın dahi hayatı kurtarılsa veya ona faydalı olunsa, yapılan çalışma başarıya ulaşmış sayılır. Bu konu ile ilgili çalışma yapacak bütün kuruluşlara yapacakları çalışmada odamız destek olacak, bilgi birikimini ve tecrübesini aktaracaktır” diye konuştu.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.