1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. SOBE’den otizm farkındalığına katkı
SOBE’den otizm farkındalığına katkı

SOBE’den otizm farkındalığına katkı

Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim Vakfı (SOBE) ve Necmettin Erbakan Üniversitesi’nin etkinliğinde, çalışmalarla ilgili bilgiler verildi. Otizmin geleceği anlatıldı.

A+A-

Mevlüt Boyalı

Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim Vakfı (SOBE) ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Otizm Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi 2021 Nisan ayı otizm farkındalık etkinlikleri kapsamında dört webinar (çevrim içi konferans veren) düzenledi.

Etkinlikte SOBE Vakfı Genel Koordinatörü Psk. Fatma Güllüoğlu Birer, otizmli bireylerin eğitiminde bilgi verdi. Konuşmasında SOBE’nin kuruluş süreci, yapılan çalışmalar, eğitim hedefleri, vakıf çalışmaları ve öğretim yöntemi hakkında bilgi veren Birer, vakıf olarak uygun şartları taşıyan öğrencilerine burs verme politikaları, yarı yoğun eğitim gibi konular hakkında katılımcıların sorularını cevapladı.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Özel Eğitim Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hakan Sarı, “Otizmde Kanıt Temelli Uygulamalar” başlığında; otizmli bireylerin eğitimi konusunda kanıt temelli uygulamalar, otizmin görülme oranı ve Türkiye’deki çalışmalar hakkında bilgilendirmede bulundu.

Tek yöntem yanlış

Gazi Üniversitesi Özel Eğitim Bölüm Başkanı Prof. Dr. Necdet Karasu ise, “Otizm ve Türkiye’de Hizmetlerin Geleceği” başlığında otizmli bireylerin eğitimi, özel eğitim ve özel eğitim öğretmenlerinin nitelikleri konusunda tespitlerde bulundu. Otizm konusunda çalışırken multidisipliner çalışmanın önemine dikkat çeken Karasu, öğretmen yeterliliklerinin işbirliği ile çalışma, alanda uzmanlaşma konusunda farklılaşma göstereceğinin altını çizdi. Etkin olarak sadece tek bir yöntem ve yaklaşımın kullanımının yanlış olduğunu, multidisipliner yaklaşımla öğrencinin ihtiyacına uzmanlarca müdahale edilmesi gerektiğini ifade etti.

Otizmli bir birey ile yaşamak ve büyütmenin güzel ve zor yanlarını bir ailenin gözünden anlatıldığı, otizmli Buğra Çankır’ın babası Kenan Çankır “Otizmle Yaşamak” başlığında gerçekleşen webinarında ise oğlunun ilk tanı sürecinden üniversitede öğretim üyesi olmasına değin geçen süre içerisinde yaşadıklarını, tecrübelerini, kaygılarını, zorluklarla nasıl başa çıktığının hikayesini anlattı. Çankır’ın hikayesi, özel eğitim öğretmenleri, aileler ve öğretmenlere ufuk açıcı detay bilgiler barındırdı.

SOBE Vakfı ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Otizm Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin otizm konusundaki çalışmalarına farklı alanlarda yapılan araştırma ve çalışmalarla devam edeceği ifade edildi.   

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.