1. YAZARLAR

  2. Saliha Evkaya

  3. Soğuk Algınlığıyla Mücadele Edin
Saliha Evkaya

Saliha Evkaya

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Soğuk Algınlığıyla Mücadele Edin

A+A-

Havalar soğumaya başlayınca insanlar zamanının büyük bir kısmını okul, işyeri, toplu taşıma araçları, kafeterya gibi kapalı mekânlarda geçirmek zorunda kalıyor ve bu da virüslerin yayılmasını kolaylaştırıyor. Soğuk algınlığı, küçük çocuklarda yılda ortalama 6-8, erişkinlerde ise 2-3 kez görülebiliyor. Bu hastalığa neden olan virüsler, kişilerin birbirine doğrudan teması ya da havada asılı kalan damlacıkların solunması yoluyla yayılıyor. Soğuk algınlığı, havaların soğuduğu dönemde artış gösteren ancak nedeni soğukta üşümelerinden değil vakitlerinin çoğunu kalabalık ortamlarda geçirip virüsleri birbirlerine bulaştırmasıdır. Çocuklar, virüs kapmadıkları sürece soğuk algınlığı veya diğer adıyla nezleye yakalanmazlar. Dolayısıyla çocuklara aşırı kalın giysiler giydirilse bile virüs kaptıkları sürece soğuk algınlığına yakalanmaları kaçınılmaz olacaktır. Dolayısıyla kalın kıyafetler çocuklardaki soğuk algınlığı için bir kalkan oluşturmadığı bilinmelidir.

***

İş yerlerindeki kapı kolları, asansör düğmeleri, merdiven korkulukları, bankamatik düğmeleri alışveriş sepetleri insanlar arası virüs bulaşmasında çok önemli rol oynamaktadır. Dolayısıyla bu yerlere dokunan çocukların ellerini ağız, burun ve gözlerine sürmemeleri, hasta olan çocukların sabunla el temizliğine dikkat edip hapşırma ve burun temizliği esnasında kullanılan kâğıt mendillerin çöp kutularına atmaları, kâğıt mendil bulunulmadığı takdirde çocuklara sol el dirseğine hapşırmaları öğretilmelidir. Soğuk algınlığı şikâyetlerinin ortalama 3-5 gün içinde yavaş yavaş ortadan kalkması beklenir. Eğer ortalama 3-5 gün içerisinde şikâyetlerde bir azalma olmuyorsa tersine daha da artıyorsa, bir uzmana başvurulmalıdır.

***

Virüslerin zayıflattığı ortamlarda fırsatçı enfeksiyon denilen ajanlar; orta kulak iltihabı, farenjit, rinofarenjit, sinüzit, boyun lenf nodu iltihabı, bademcik, alt solunum yolu hastalıkları, bronşit, pnömoni, astım alevlenmesi, nefrit ve romatizmal hastalıklar gibi önemli sağlık sorunlarına yol açabilir. Soğuk algınlığı viral bir enfeksiyon hastalığıdır. Dolayısıyla antibiyotikler soğuk algınlığı tedavisinde etkili değildir. Enfeksiyonun şiddeti etkene, çocuğun yaşına alerji ve beslenme durumuna göre değişir. Buna bağlı olarak aynı etken, aile bireylerinde farklı klinik tablolar meydana getirebilir. Beslenmesi bozuk olan çocuklarda komplikasyonlar çok daha sık görülmekte bu da bağışıklık sistemi ile beslenme arasındaki yakın ilişkiden kaynaklanmaktadır. Düzenli ve sağlıklı beslenmenin yanında egzersiz, istirahat, uyku ve moralle bağışıklık sistemine gereken destek verilip enfeksiyonla mücadele eden bağışıklık sistemi hücrelerinin güçlü olması sağlanacaktır.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar