1. YAZARLAR

  2. İlyas Tuncer

  3. Sokağa Çıkmamak Esaret Midir?
İlyas Tuncer

İlyas Tuncer

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Sokağa Çıkmamak Esaret Midir?

A+A-

Özgürlük sabahları işine gidip günlük iaşesini çıkardıktan sonra akşamleyin evin yolunu tutmak, akşamları dostlarla hemhal olup günün yorgunluğu attıktan sonra bu düzeninin daimi tekerrür etmesi midir? Ya da esaret sevdiklerinden uzak kalmak mı?  Özgür ülkenin insanları ne yapar acaba?

Günlerden esaret yer İstanbul. Her yer işgalci askerler tarafından zapt edilmiş, İstanbul hükümetinin hiçbir gücü kalmamıştı. Fakat insanlar sabahları işlerine gidip günlük iaşelerini çıkarmaya devam ediyorlardı. Hatta İstiklal Şairimiz Mehmet Akif anılarında bir akşam kahvehanenin önünden geçerken içerdekilerin eski günlerde olduğu gibi nargilesini fokurdatmakta ve dostlarıyla gülüp eylenmekte olduğunu anlatıyor. Bu nasıl esaret bir fikri olan var mı?

***

Esaret yalnızca dört duvar arasında kalınarak herkesten her şeyden uzak kalmak olduğu zannediliyor. Bakın gözlerimiz önünde yaşanan Filistin esaretine orada da göreceksiniz ki özgürlük mahrumiyeti, hayati ihtiyaçların durması değildir. Esaret kişilik haklarının elinden alınması, kendi öz vatanında kendi vatandaşlarının yok sayılmasıdır.

Vatanın tüm sokakları zapt edilmişken, tutsak şehrin üzerine doğan güneşin ışıkları aydınlatabilir mi memleketi? Başka memleketlerin bayrakları dalgalanırken, akşam yemeklerinde sultanlara layık sofrada doyar mı bir millet?

Ne doğan güneş ne de o mükellef sofralar kandıramadı Türk Milleti’ni. Özgürlük kavgası için sevdiklerinden uzak kaldılar, bazı geceler aç bile yattılar ama esaret altında kalmadılar. Başkumandanın ardında dünyaya kafa tuttular.

***

Günümüzde gözle görünmeyen bir düşman bu milleti esareti altına almaya çalışıyor, sevdiklerinden uzaklaştırıyor. Esaret nedir bilmeyen bir millet uğruna savaşan bir ordu var. Korkmayın, sizler onlara destek olun ki sağlık ordumuz galip gelebilsin.

Geçtiğimiz hafta sonu için 31 vilayetimizde sokaktan uzak kalma kararı çıktı. Halkı bir panik havası sardı ki sorma. Marketlere ve fırınlara akın emri alınmışçasına herkes sosyal mesafeyi hiçe sayarak üst üste ihtiyacını(!) giderdi.

Ey özgürlük sevdalısı milletim korkmayın Allah rızka kefildir. Mahallenizde maddi durumu iyi olmayan aileler için devletin gelmesini beklemeyin bir poşet erzak alın onlara iletin ki yardımlaşmayı seven bir millet olduğumuzu tüm dünyaya gösterin.

Haydi bir kampanya da biz başlatalım, biri benim ailem için biri komşum için diyerek bir kap fazla yemek pişirelim. Birbirimizden uzak kalma zorunda olduğumuz bu süreçte komşuluk ve yardımlaşma duygularımızdan bari uzak kalmayalım.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.