Ahmet Kubilay Ekiz

Ahmet Kubilay Ekiz

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Sokakları Okuyun

A+A-

Nöbet bütün coşkusuyla devam ediyor.
İnsanımız konu vatan ve iradeleri olduğunda neler yapabileceğini bütün dünyaya gösterdi.
Şunu düşünüyorum,
Tankların önüne atlayan ve tankları etkisiz hale getirmenin yollarını o an keşfeden,
F-16’nın üstüne atlayabilmek için çatılara çıkan, bu yolda gözlerini kırpmadan canlarını veren, kaç gündür çoluk çocuk kadın erkek sokakları dolduran ve meydanlarda sabahlayan, ertesi gün ise işe gidip gecesinde tekrar nöbete başlayan bu millet, sonuçta cenkten cenge coşkuyla katılan ecdadın torunu..
Eee… Armut dibine düşer derler…
***
Gezi olayları aklıma geliyor.
Kişisel tepkilerini kamu düzeni içerisinde dile getirebilme adına tepki gösterenler müstesna, bir reklam, organizasyon şirketi tarafından düzenlenmiş gibi servis edildi.
Kırmızılı kadın, duran adam vs.
Profesyonel gözüküyordu değil mi? Zaten profesyonel bir ‘organizasyon’ olmasına şaşırmadık. Organize edenleri de biliyoruz az çok… Biz halkız dediler.
Devletin polis arabasını yaktılar, devletin polisini taşladılar,
Biber gazından etkilenenler devletin ambulansını çağırdı. Devlet hastanelerinde tedavi oldular. Medyada helikopterler üstümüze ateş açıyor acil yardım dediler.
Size bir şey söyleyeyim mi?
15 Temmuz gecesinden beri halkı izliyorsunuz. Her şey doğaçlama, tank insanların üzerine geliyor, kıyafetlerle egzozunu tıkamayı keşfediyorlar, tankın üstüne branda geriyorlar. Ne kahramanlık hikâyeleri yazıldı o gece. Esnaf kepenk kapatmıyor. Provokasyona karşı hep birlikte duruyorlar. Bir yerde bir hareketlilik varsa hemen organize olup müdahale ediyorlar. Zarar vermiyorlar, yakmıyorlar, yıkmıyorlar. Kimseden medet ummuyorlar. BBC çıksın günlerce reklamlarını yapsın dertleri yok. Önlerinde kendini sanatçı addedenler kol kola yürümüyorlar. Sadece diyorlar ki: ‘Biz Halkız!’
***
Yıllardan beri hor görülen, sesi soluğu çıkmaz nasıl olsa gözüyle bakılan Anadolu insanı, deyim yerindeyse kükredi. Her görüşten insanla, milli birlik beraberlik içerisinde ‘Ben buradayım!’ dedi.
Sokaklara iyi bakın, sokakları okuyun. Sokaklar Mehmet Akif’in mısralarını yaşıyorlar günlerdir…
‘Girmeden tefrika bir millete, düşman giremez;
Toplu vurdukça yürekler, onu top sindiremez.’
***
İhtiyar bir çift gördüm dün gece. Ele ele yürüyorlardı meydana doğru, ellerinde bayraklar… Manzara harikaydı. İşte buna roman yazılır. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.