1. HABERLER

  2. GÜNCEL HAYAT

  3. SOMALİ ANADOLU YARDIMI ULAŞTI
SOMALİ ANADOLU YARDIMI ULAŞTI

SOMALİ ANADOLU YARDIMI ULAŞTI

Açlıkla mücadele eden Afrika'da yaşanan drama kayıtsız kalmayan Anadolu insanının bölgeye ulaşan yardımlarının dağıtılmasına bugün başlanacak.

A+A-

 

 Açlıkla mücadele eden Afrika'da yaşanan drama kayıtsız kalmayan Anadolu insanının bölgeye ulaşan yardımlarının dağıtılmasına bugün başlanacak. Ramazan'ın ilk gününden bu yana yapılan bağışlarla seferber kurumlar Somali'ye dün nihayet ulaştı. Diyanet İşleri Başkanlığı, TİKA ve Türk Kızılayı'nın çağrısıyla toplanan 50 tonluk yardım malzemesi ölümle karşı karşıya olan 5 milyon Somaliliye bir parça da olsa yardımcı olacak.

Mogadişu Havalimanı'na gelen TİKA Başkanı Serdar Çam başkanlığındaki heyeti, Somali başbakan yardımcısı ve içişleri bakanı karşıladı. İhtiyaç tespiti yapmak için kendisinin iki gün önce Somali'ye geldiğini söyleyen Türk Kızılayı Genel Müdürü Ömer Taşlı, uçakların inişi ile Somali'de büyük bir heyecan ve gözyaşının hâkim olduğunu bildirdi. Çok uzak köylerden Mogadişu'ya göçen insanların bile Türkiye'yi çok iyi bildiğini belirten Taşlı, "Somali, Türkiye'ye büyük bir umut bağladı. Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın, Dışişleri Bakanımızın isimlerini söylüyorlar. Bu bize büyük bir sorumluluk veriyor." dedi. Taşlı, İslam İşbirliği Teşkilatı bürosu dışında, Türk Kızılayı ve TİKA'nın Mogadişu'ya yerleşerek hizmet veren ilk ekip olduğunu vurguladı.

Mogadişu çevresindeki kampları ziyaret ettiğini kaydeden Taşlı, halkın ciddi anlamda gıda, su ve sağlık ihtiyacının yanı sıra güvenliğin de sorun olduğunu belirtti. Durumun vahametini anlatmaya kelimelerin yetmediğini vurgulayan Taşlı, iki kargo uçağıyla dün inen yardımların bugün dağıtılacağını, salı günü Mogadişu'ya gelmesi beklenen bir yardım uçağının dışında 15 gün içinde bir de 7 tonluk yardım gemisinin ulaşacağını duyurdu. Mogadişu'daki kampları gezen heyet, benzerlerine göre nisbeten iyi şartlardaki bir kampta çocuklara süt, bisküvi, çikolata ve şeker dağıttı. 10 günlük bebekleri ve çocuklarıyla yaşam mücadelesi veren annelerin olduğu kampta kadınlar bulabildikleri malzemelerle yemek pişirirken, susuzluğa rağmen az miktardaki suyla abdest alıp namaz kılanların çokluğu dikkat çekiyor.

Dün Mogadişu'ya ulaşan kargo uçaklarında, yaklaşık 1.500 ailenin ihtiyacını karşılayacak 50 tonluk yardım malzemesi bulunuyor. Bir ailenin bir aylık ihtiyacını karşılayacak şekilde paketlenen her kolide çocuk maması, süt tozu ve bebek bisküvisi ile makarna, pirinç, mercimek, nohut, fasulye, yağ, şeker, un gibi gıda malzemelerinin yanı sıra temizlik ve sağlık malzemeleri yer alıyor. Yardım malzemelerinin Mogadişu içindeki kamplara TİKA Başkanı Serdar Çam ve Kızılay Genel Başkanı Tekin Küçükali tarafından bugün dağıtılması bekleniyor. Birleşmiş Milletler'e göre, Somali'de 3 milyon 600 bin, Etiyopya ve Kenya dahil Afrika Boynuzu ülkelerinde ise 12 milyon insan açlıktan ölme riskiyle karşı karşıya bulunuyor. BM'nin verilerine göre, Somali'de son aylarda on binlerce kişi yetersiz beslenme sonucu öldü.

 

Somali hükümeti Şebab'a af teklif etti

Somali hükümeti, başkent Mogadişu'daki Şebab militanlarına af teklif etti. Hükümetten yapılan açıklamada, "Somali Federal Geçiş Hükümeti'nin Mogadişu'da kalarak, şiddetten vazgeçen ve teslim olan direnişçilere genel af teklif ettiği" belirtildi. Şebab'a karşı 4 yıldır mücadele eden, BM'nin desteklediği geçiş hükümetinin ilk kez af önerdiği bildiriliyor. 2,8 milyon kişinin kuraklık ve çatışmalar yüzünden açlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğu Somali'nin güneyinin büyük bölümünü, El Kaide ile bağlantılı Şebab militanları kontrol ediyor. Yardım örgütleri, Şebab'ı, kontrolü altında bulundurduğu yerlerde acil yardım dağıtımını engellemekle suçluyor. Açlık içindeki on binlerce Somalilinin gıda bulmak ve güvenlik için Mogadişu'ya akın ettiği kaydediliyor. DIŞ HABERLER SERVİSİ

 

İslam dünyası, Somali için buluşuyor

Afrika'da yaşanan açlık sebebiyle Türkiye'nin acil toplantıya çağırdığı İslam İşbirliği Teşkilatı'ndan (İİT) cevap geldi. İİT 17 Ağustos'ta İstanbul'da toplanacak. Üye ülkelerin dışişleri bakanlarının yanı sıra Somali Cumhurbaşkanı Şeyh Serif Ahmet de İstanbul'a davet edildi. Toplantıda Somali'ye yardım çağrısının yapılması bekleniyor. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da bölgeyi ziyarete hazırlanıyor. Davutoğlu, İstanbul'daki toplantının ardından Etiyopya, Somali ve Güney Afrika'yı kapsayan bir tura çıkacak; ancak detaylar henüz belirlenmedi. 

Zaman

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.