Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Soru-Yorum

A+A-

Gündem bana çok tehlikeli geliyor zira birileri bir şeyleri gizlemek için gündemi istediği gibi değiştirebiliyor. Kendini akıllı sanan birçok politikacı, gazeteci ve yazar da haber atlamamak, güncel görünmek için önlerine konulan gündemi takip ediyor. Bir tutam taze ot peşinde uçuruma düşen kuzular gibi.
T.C’yi çok büyük dönemeçler bekliyor önümüzdeki kısa süre içinde, Anayasa değişimi, barış süreci, seçimler… Oy kullanma yetkisi olan ama “birey olmak” ile “biroy olmak” arasındaki farkı bilmeyen büyük bir çoğunluk gerçekleri bilmeden bazı gurupların gazına gelmiş halde seçim sandıklarına gidecekler, Türkiye’nin kaderine yön verecekler.
İnsanlara doğruları, gerçekleri anlatmak haddimiz değil ama akıllara bazı soruları getirebilirsek ve bu sorulara, göz boyayan medyanın etkisi dışında cevaplar aranırsa Türkiye için ve gelecekte Türkiye’de yaşamayı hedefleyenler için faydalı olacaktır kanaatindeyim.
Gündeme takılmamaya ve siyasi taraf gözetmemeye özen gösteriyorum. Çünkü devletlerin, milletlerin kaderi siyasi hedeflerin üzerinde olmalıdır.
&&&
Soru1) İslam’a bağlılığı ile ve hatta bazı durumlarda radikal İslamî uygulamaları ile bilinen, Cumhuriyet’in ilk yıllarında Hilafet için İslamî sloganlar ile ayaklanmış olan “Müslüman” Kürt halkı nasıl oluyor da “Marksist” ve İslam düşmanı PKK tarafından temsil ediyor?
İktidar, yani devleti yöneten hükümet, barış sürecini “devlet baba gücü” ile pekala yürütecek durumdayken, niçin bir terör örgütü ile pazarlık ediyor? Devlet, babalığından aldığı güç ile, halkına, milletine adalet sunar, haklarını garanti altına alır, verir… Ama devlet bir terör örgütünün talep ve istekleri doğrultusunda vermeye başlarsa sonu gelmez.
Soru2) Barış sürecinde uygulanan politika ve bu politikaları sebep olması muhtemel zararlar üzerinden eleştirenlere, “yoksa siz barış istemiyor musunuz” diye sormak ne kadar adil? Ne kadar dürüst? Ne kadar demokratik?
Soru-3) Hamdolsun İslam için bir hizmet içinde olma çabasında olan insanlarız. Tarihimiz İslam düşmanları ile mücadele ile dolu. İslam için en fazla şehidi veren milletiz. Ancak İslam’a göre “Türküm demek”, “Türkçülük” günahtır, önemli olmak Müslümanım demektir (amenna) diye öğreten abilerimiz ve onların medya kanalları alenen Kürtçülük yaparken günah olmuyor mu? Bir yanda “Marksist” bir yanda “İslamî” Kürtçülük nasıl bağdaşıyor? Kimler, nasıl koordine ediyor?
Soru-4) CHP biz Atatürk’ün partisiyiz diyor ama Atatürk Dersim’de soykırım yaptı diyen, Atatürk’e bu ve benzeri birçok hakareti yapan CHP’lileri bünyesinden atıp, çıkaramıyor. Eğer gerçekten CHP (o dönem itibarı ile T.C.) böyle bir katliam yapsaydı, Dersimliler CHP’nin başında olabilir miydi? Devletin kadrolarında yükselebilir miydi?
Soru-5) Ordumuzun birçok komutanı hapiste, bu vicdanları yaralıyor. Hakim değiliz, savcı değiliz, perde arkasında dönenleri bilemiyoruz elbette ama, geçmişte seçilmiş hükümetlere karşı AB karşısında sürekli ABD taraftarı olan komutanlarımız, ABD’nin desteklediği bu hükümet ile niçin anlaşamıyor olabilir? Bazı kesimler komutanların PKK ile savaştığı için hapse atıldığını düşünüyor. Bu komutanlar PKK gibi bir çete ile T.C. ordusuna yakışır tarzda savaşsa idi PKK bir aydan fazla dayanabilir miydi? Hadi hadi bir mevsim dayansın. Peki durum nasıl bu noktaya geldi?
&&&
Bazıları, PKK ile mücadelede, siyasi otorite orduya gereken desteği, izin ve yetkileri vermediği için PKK ile mücadele uzadı diyorlar. Peki bu komutanlarımız bir sakal, bir sarık, bir cübbe görünce hükümeti düşürecek, “seçilmiş” başbakanı değiştirecek gücü kendinde buluyor da, terör ile mücadelede kendisine yetki vermeyen hükümetleri değiştirecek gücü bulamıyor mu?

At izinin it izine karışacağı günler yaklaşıyor. Beyninizi birilerine kiraya vermeyiniz. Beyinleriniz birilerinin nifak ve fikirlerinin geliştiği seralara dönmesin. Eğer bir hizmet borcunuz varsa vatana, millete ve insanlığa, bu borcunuzu birilerinin doğrularına hizmet ederek değil, gerçeklerin yayılmasına hizmet ederek ödeyiniz.
Konuşmaktan başka hiçbir icraatı ve üretimi olmayanların ve de medyanın gazına gelmeyiniz!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum