1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Sorun Siyaset Değil Aslında
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Sorun Siyaset Değil Aslında

A+A-

Elimiz işte, gözümüz kulağımız haberlerde. Her kanalda yerel seçim konulu haberler. Üstelik seviye düşmekte, sıkıcı olmaya başladı bence. Ekonomi dersen siyasetin gölgesinde. Siyaset ise doğru anlaşılmamış kelimeler ve ilkeler üzerinde. Yabancı haber kanallarını izliyorum son günlerde. Geçen hafta hoş bir anı yaşadım ihracat kariyerimde. Aynı hafta içinde yaptığım iki ihracatın birisi dünyanın batı ucunda Meksika’ya, diğeri dünyanın doğu ucunda Avustralya’ya. Biz kışın ayazında, Avustralya yaz sıcakları ile kavrulmakta. Hal böyle olunca dünyanın her köşesinden haberler ilgimizi çekiyor az da olsa.

*

İzlediğim yabancı kanalların genelinde haberler şöyle: Japonların gök taşında madencilik yapacak uzay aracının başarısı, robotların ve yapay zekanın gelişimi, Hindistan’da ev yapımı içkiden zehirlenme rezaleti, IŞİD’e katılan kızların pişman olmalarına rağmen ülkelerine dönememe trajedisi, Venezüella’nın krizi, Sudan’ın olağanüstü hali, Suriye’nin geleceği, Nijerya’nın ertelenen seçimleri, Çin’in Uygur Türklerine eziyeti vs vs. Suriye’den çekileceğim derken, Venezüella’da yönetime müdahale eden, Meksika sınırına duvar çekmeye çalışan ABD’de bir kesim Trump hükümetine takmış durumda. Bir kesim de diyor; Trump delinin teki ve görevden alınmalı fazla zarar vermeden dünyaya. Diğeri çıkıyor ve diyor ki; “Trump’ı tanrı gönderdi” kurtarıcı olarak dünyaya… Vatikan’dan ses çıkmıyor böyle laflara. Bazıları akıllıların yapamayacağı işleri deli görünen birine yaptırmak gerekir diye Trump’ı savunmakta, Çin’e karşı başlattığı ticaret savaşı ile kendi ekonomisini korumakta.

*

Bir başka kanalda İngiltere’nin Brexit'i ve AB’den ayrılma senaryoları anlatılmakta diğer yandan Vatikan’ın, din adamlarının karıştığı cinsel taciz olaylarına sessiz kalması duyurulmakta, Vatikan süregelen bu rezalete tedbir almamakla suçlanmakta. Bir başka kanal dolmuş IŞİD maşası ile harap edilen Ortadoğu manzaralarıyla. Bizim dünya kanalımız TRT World de var ekranda, hükümetin başarıları yanında, dünya barışı için Türkiye'nin çabalarını anlatmakta ve cinsel taciz ile suçlanan ünlü bir bilmem kimin hapse girdiğini duyurmakta, anlamaya çalışıyorum, böyle bir haberin ne gereği varsa? Din adamlarının karıştığı cinsel tacizlere sessiz kalan Vatikan geliyor aklıma ve ne ilginç değil mi, aynı soruna sessiz kalan bizim Diyanet’i hatırlıyorum bir anda. Trump’ı kutsallaştırana da sessiz kalıyor Vatikan, aynı değil mi bizim Diyanet de hiç ses çıkarmamıştı “AKP’ye verilen oylar ahirette cennete giriş beratı olacak” gibi laflar eden eski bakana.

*

Haber çok dünyada ama insanlar aynı dilleri ve dinleri farklı olsa da. Sorunlar da aynı çözümler de aslında. En ilginç olan ise farklı dinden olsalar bile din kurumları sessiz kalıyor aynı konularda. Tam burada, hemen ayırmalı “din” ile “din kurumlarını”… Sözümüz, dinin emir ve ilkeleri ile din adamlarının arzuları arasındaki farkı anlamayana. Anlamayanlar, dine hizmet zannı içinde hizmet ediyor siyaset adamları ile din adamlarının ortak arzularına.

*

Evet, kardeşim torunlarına bırakmak istiyorsan temiz bir dünya, düşün! Allah’ın hakikat dinini anlamaya çabala ve insan uyduğu hikayeler ile Allah’ın dinini karıştırma… Selam ve dua ile.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.