1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Sosyal Medya Terörizmi!-1
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Sosyal Medya Terörizmi!-1

A+A-

AK Parti Konya’da temayül yoklaması yaparak partililerin milletvekili aday adayları arasından tercihlerini belirledi. Parti üst yönetimine fikir verecek olan temayül sonuçları, teamül gereği açıklanmayacak. Selçuklu Belediyesi Uluslararası Spor Salonu’nda AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Harun Karacan’ın katılımıyla yapılan yoklamada mevcut milletvekilleri haricindeki 222 isim parti tabanından oy istedi.Önce şunu belirtelim; 2002 yılında ilk defa seçimlere giren AK Parti’ye Konya’da 70 aday adayı müracaat etmiş,  2007 seçimlerinde bu sayı 100’e ulaşmıştı. 2011 ve 7 Haziran 2015 seçimlerinde ise rekor seviyede başvuru yapılmış, aday adayı sayısı 206’ya çıkmıştı.  1 Kasım 2015’de 120 olan aday adayı sayısı 24 Haziran seçimleri için 233’e yükseldi ve tarihi bir rekor gerçekleşti.

***

Geleyim temayül yoklamasına. Salonun girişinde Derbent Belediye Başkanı Hamdi Acar’la karşılaştık. Tercihini yapmış, sohbet faslındaydı. Kendisine gösterilen ilgi ve yakınlık öne çıkıyordu. “Keşke milletvekili adayı olsaydınız” diyen de vardı, “Artık sizi merkez belediyelerden birinde görmek istiyoruz” diyen de. Konya’nın son İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi, eski Milletvekili Ali Öztürk, Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, Çavuşcugöl Belediye Başkanı Ahmet Kadıcı, Hadim Belediye Başkanı Ahmet Hadimioğlu, Çeltik Belediye Başkan Yardımcısı Ramazan Sargın, Kulu Belediye Başkanı Ahmet Yıldız, Karatay İlçe Başkanı Mehmet Genç, Aday adayı Cemil Dönmez, Belediye Meclis Üyeleri Mithat Büyükalim, Ertuğrul Uslu,  Ali Sönmez,  Mehmet Yaman, Mustafa Kurşun,  İsmail Öz, Ahmet Mıhçı, Bekir Demirtaşkarşılaştığımız bazı dostlarımızdı. Ahırlı heyetinden bir üyenin dile getirdiği şu sözler, taşranın gönül fotoğrafınıyansıtıyordu:“Vatan olmadan devlet, devlet olmadan da millet olmaz. Biz 24 Haziran seçiminivatanı ve milleti ayakta tutma seçimi olarak görüyoruz.”

***

Avukat Gürsoy Bilgin ve Namık Güler’in yan yana stant açmış olması bizim için uzun bir sohbet ortamı oluşturdu. Milli Selamet Partisi devrinden bu yana aynı çizgide duran Günel, İstanbul’da görev yaptığı yıllarda yedek subay olanRecep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı heyeti evinde misafir edip Refah Partisi’ni kurma çalışmalarına verdiği katkıları, Konya’da devam eden siyasi serüvenini tatlı birer hatıra olarak anlattı.Avukat Gürsoy Bilgin Konya’nın önemli ağabeylerindendir ve tabir yerindeyse ‘bir bilen’ durumundadır. Önemli bir tespit yaparak “Sosyal medya terörizmi patlak verdi” diyerek,  aday adayı bazı isimler üzerinden algı operasyonları yürütüldüğünü anlattı:“Sadece Konya’da değil diğer şehirlerde de, bundan önceki seçimlerde görülmemiş şekilde, ‘Filanca isim aday gösterilirse Reise oy verip AK Parti’ye oy vermeyeceğim’ gibi ifadelerle insanlarda bir önyargı oluşturuluyor. İnsanlar nasıl böyle bir düşünceye kapılabilir. Partisine oy vermeyip Cumhurbaşkanlığı makamında Reisi yalnızlığa terk etmek nasıl bir mantıktır!” Bilgin yaşadığı bir olayı da bizimle paylaştı:

***

“Fotoğraf stüdyosundaki görevli ‘Akyürek’i aday göstermesinler de kimi gösterirlerse göstersinler’ dedi. Çekime ara verip neden böyle düşündüğünü sordum, ‘Herkes böyle diyor, ben de öyle düşünüyorum’ diye cevap verdi. İkna olmadığımı görünce de ‘Kimseye randevu vermiyor’ diye bir gerekçeye sığındı. Hadi gidelim, ben sizi görüştüreyim, diyeceğin varsa kendisine söyle’ deyince de, böyle bir görüşme ihtiyacının olmadığını söyledi.

Yarın devam edeceğiz…

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.