1. YAZARLAR

  2. Turan Aydın

  3. Sosyal Meseleler ve Hizmetler
Turan Aydın

Turan Aydın

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Sosyal Meseleler ve Hizmetler

A+A-

Malumunuz mevsim kış sokakta kalan veya bir şekilde sokağa terk edilen insanımız var ise toplanmalı, sokaktan alınıp geçici olarak barındırılmalıdır. Ailesine, akraba ve yakınlarına kavuşmaları sağlanmalı yahut kendi isteği ile gidecek olanlar var ise gönderilebilir, ailesine dargın olarak ayrılmış ise kalıcı bir şekilde sosyolojik ve psikolojik tedavi verilmeli, topluma kazandırılmalıdır. Şehrimizde insanlar ekonomik, kültürel ve sosyal vs. nedenlerden dolayı boşanarak yalnız kalmaları veya vefat nedeniyle tek başına kalınması halinde sığınma evleri olmalı, bu insanlar barındırılmalıdır. Kültürümüze, örf ve âdetimize göre boşanmış bir kadının sığınacağı tek yer ve dayanak ailesi yani baba evidir. Ancak gel gör ki çoğunluk baba evine dönmüyor yahut dönemiyor. Baba evine dönse ahlaki olarak namus ve iffetini de korumuş, aynı zamanda güvende olacağı gibi maddi ve manevi sıkıntıda çekmeyecektir.

***

İslam’a göre boşanma/talak konusunu ilerde yazacağım. Boşanmış veya dul kalmış olan kadın ve erkeklerin maddi durumları iyi ise aklı başında, şuuru da yerinde ise kalıcı olarak barınmak isteyenlere ücreti mukabilinde, maddi durumu ve hiçbir geliri olmayanlarda ücretsiz olarak sığınma evlerine yerleştirilip oturtulabilirler. Şefkat Derneği sivil bir kuruluş olarak açmış ve kadınları barındırıyor, yeterli mi? Bilemiyorum ancak erkekler için barınma evleri var mı? Bu konuda bilgim yok. Boşanmış, boşanma süreci devam edenlere vefat nedeniyle dul kalan kadın ve erkeklerin barınacakları, rehabilite edilecekleri yerler açılmalıdır. Barınma evlerinde kalanlardan evlenmek isteyenler olursa evlendirilmeli, diğer STK’larla işbirliği yapılarak ev kurmaları için ev eşyası vs. temin edilebilecekleri gibi kendi imkanı olanlar var ise bir organizasyonu yapılarak evlendirilmelidirler. Şehrimizde atıl olan kamu lojmanları veya kamu binaları örneğin Tümosan Lojmanları vb. yerler tamirat ve tadilat yapılarak kimsesiz, dul, yetim, boşanmış veya farklı şekillerde yalnız yaşayan kadın ve erkeklere sığınma evleri olarak tahsis edilebilmelidir.

***

Bilhassa kış mevsiminde tamamen camilerimizin altları ve kurslarımız boş, yaz mevsiminde ise sadece öğrencilere yönelik yaz kursları olmaktadır. Dolayısıyla Müftülüğümüz bünyesinde aktif olmayan boş yahut yeterli kursiyer olmadığından boş tutulan Kur’an Kursları, Cami altları değerlendirilebilir, iki odalı, müştemilatı olan mutfak, banyo vs. düzenlenerek tadilat ve tamiratı yapıldıktan sonra kimsesiz, dul, yetim, boşanmış veya farklı şekillerde yalnız yaşayan kadın ve erkeklere sığınma evleri olarak tahsis edilebilmelidir. Bahsettiğim insanlar; nüfus müdürlüklerinden veya muhtarlıklardan tespiti yapılabilir, Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü sığınma evlerini sorumluluğuna almalıdır. Bu kurumumuzda teknik yönden yeterli ve vasıflı personel mevcut olduğu gibi bu tür olaylar ve hadiselerde de ilgili ve yetkili kurum olduğunu düşünüyorum. Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüz; belediyelerimizle ilgili diğer kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapılabilir birlikte bir organizasyonla sığınma evleri açabilir ve yürütebilmelidir. Farklı organizasyonlar da yapılabilir/düşünülebilir. Hoşça kalın, Allah’a emanet olunuz.

Önceki ve Sonraki Yazılar