1. YAZARLAR

  2. Ahmet Kubilay Ekiz

  3. Sosyal Sapkınlık
Ahmet Kubilay Ekiz

Ahmet Kubilay Ekiz

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Sosyal Sapkınlık

A+A-

Bugün yine dert yanacağım sevgili okurlarım.
Sosyal medyanın hikayesini anlatan ‘Sosyal Ağ’ filminde bir replik vardı.
‘’İnsanlar önceden köylerde yaşıyorlardı, şimdi şehirlerde yaşıyorlar, yarın ise sosyal ağlarda yaşayacaklar’’
İnsanımız akıllı telefonların yaygınlaşması ile birlikte hızla sosyal medyaya giriş yaptı. Hepimiz bu değişime şahit olduk. Olumlu, olumsuz taraflarını bir kenara bırakırsak; önemli gördüğüm birkaç probleme dikkat çekmek istiyorum. Sosyal medya bağımlılığı şuanda ciddi manada kontrolden çıktı. Boşanmalar, kavgalar belki cinayet sebebi oluyor sosyal medya. Bakınız öncelikle orta yaş grubunun sosyal medyayı çok yanlış anladığını düşünüyorum.
***
Her anını fotoğraflayıp sosyal medyaya yüklemek şuan normalleşti, tamam. Ama aile mahremine kadar dahi her şeyini sosyal medyaya yükleyip milyonların eline vermek doğru mu? Aile değerlerimiz o kadar mı ayaklar altında bizim? Kişisel bilgilerini insanlara açık bırakmak ne kadar güvenli? İnsanlarımız sosyal medya ağlarının gizlilik ayarlarını doğru bir şekilde kullanabiliyorlar mı? Bu soruların tamamına benim cevabım ne yazık ki çoğu zaman olumsuz!
Köyümde yaşlı, genç sosyal medyaya giriş yapmayan kalmamış. Ne var, ne yok her şeylerini internete döküyorlar. Merak ediyorum. İnsanların önce sosyal medya kültürü mü oluşacak yoksa önce ağızları mı yanacak?
Şimdi gelelim efendim sosyal medya ile ilgili en büyük probleme!
Bu konu üzerinde yeterince durulmadığı kesin! Sosyal medya ağzına kadar taciz ve tacizcilerle dolmuş! İnanılır gibi değil. Her paylaşımın altında kadınlar resmen sürekli tacize uğruyorlar, hakaretlere maruz kalıyorlar. 50 yaşındaki adamlar, 15 yaşındaki kız fotoğrafı yüklenmiş sahte profillere, sarkıntılık yapıyorlar!
***
Siyasi zıtlıklardan birbirlerini ölümle tehdit eden onlarca insandan bahsetmiyorum bile…
Değerli dostum Fatih Mutlu, dükkânının açılışını yaptı. Allah’ım yolunu açık etsin. Kendisi memur çocuğu olmasına rağmen; hem üniversitesini okuyup, hem de bu yaşta dükkân sahibi olarak, 20 yaşında bir genç kendisine güvenildiği zaman neler yapabiliyor gösterdi.
Şuan da insanımızın büyük bir kısmı devlete atanmaya çalışıyor. Girişimci gençler hep baskı altında. Devlet imkânları çok, lakin onlara ulaşmak güç...
İçinden çıkılmaz prosedürler mevcut. Devlet, gençlere erişmekte zorluk yaşıyor.
İnanmıyorsanız gençlere sorun.
İmkân bulamadığı için farklı alanlarda çalışmak zorunda kalan bütün girişimci gençler, ülke için uzun vadede ciddi kayıplardır, unutmayalım.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.