Mehmet Ali Eskipostalcı

Mehmet Ali Eskipostalcı

Haber/Yorum
Yazarın Tüm Yazıları >

Sözde Evlat!

A+A-

Bugün her zamankinden biraz daha farklı olarak, hepimizi yakından ilgilendiren bir konuyu ele almak istiyorum. Babalarımız hayatlarımızın olmazsa olmaz bir parçasıdır. Herkesin babası farklıdır aslında kendine göre. Kimi babasını örnek alır hayatında, kimi sığınacak bir liman olarak görür. Erkek çocukları için baba güç demektir, güven demektir. Kız çocuğu babasına hayrandır, bir dediğini iki etmemeye gayret gösterir, hizmetinden çıkmamak için elinden geleni yapar. Çocuklar babalarının kendilerini her türlü kötülükten koruduğunu ve en kötü anlarında bile yanlarında olacağını düşünür ve öyle de olur aslında. Bir aile için baba demek her şey demektir kısacası. Çocuklarını büyütmek, akıllı birer birey olmasını sağlamak için dişini tırnağına takar baba. Kimi zaman işleri yolunda gitmese de bunu belli etmez. Onun tek mutluluk kaynağı çocukları ve ailesidir. Bu yüzden baba hakkı ödenemez aslında. İslam büyüklerinin de söylediği gibi ana babanın çocuğu üzerinde 80 hakkı vardır. Bunlardan en önemlileri anne ve babaya hizmet etmek, iyilik etmek, asi olmamak, karşı gelmemek, itaat etmek, sert bakmamak, üzmemek, incitmemek, saygıda ve hizmette kusur etmemek, kötü söz söylememek ve konuşurken sesini yükseltmemek ve en önemlisi ise hayır dualarını almaktır.
***
Şimdi diyebilirsiniz ki sen bunları neden anlattın? Bizzat şahit olduğum bir olayı saniyesi saniyesine sizlere anlatmak istiyorum. Geçtiğimiz hafta salı günüydü. Değerli bir ağabeyim ile Zafer Meydanı’ndaki bir çay bahçesinde bir araya geldik. Biz çaylarımızı yudumlarken birden arka masamda oturan kişilerden bir gürültü yükseldi. Olayın öncesini bilmiyorum ama sesi duymamla birlikte arkamı döndüğüm anda yaşlı bir adamın yüzüne aldığı darbelerle sandalyeden yere düştüğünü gördüm. İlk dakikalarda ne olduğunu anlayamadık. Biz olayın şaşkınlığını üzerimizden atmaya çalışırken delikanlı yere düşen karşısındaki adama tokatları ardı arkasına atmaya başladı. Ağza alınmayacak derecede ettiği küfürlerin haddi hesabı yok. Derken yan masada oturan gençler yaşananlara dayanamayacak olsalar gerek, ihtiyar adama tokat atan gence müdahale etmek istediler. Sözlü münakaşa yerini yumruklara bıraktı ve yaşlı adama tokat atan genç o adamın babasının olduğunu, istediğini yapabileceğini ve buna da kimsenin karışamayacağını söyledi. Yaşlı adam zarar göreceğini düşünerek hiç bir şey olmamış gibi kendisini tekme tokat döven oğlunu sakinleştirmeye çalıştı. Olaylar sakinleştikten sonra ihtiyar adamın sol gözünün kan dolduğunu gördüm.
***
Sadece filmlerde görmeye alışık olduğumuz bu sahne aslında çok büyük bir insanlık ayıbını ortaya koyuyor. Eskiden böyle olaylar asla yaşanmazdı. Evlat babasına saygıda kusur etmez, değil el kaldırmayı, kötü söz bile söylemezdi. Örf, adet ve dinimize göre babaya hizmet etmek kişi için en büyük onurlardan birisiydi. Baba kelimesinin bir ağırlığı vardı yani. Ama gün geçtikçe bu kelime anlamını yitirir, evlatlar sözde evlat olur duruma geldi. Baba ile oğul arasında daha öncesinden geçen konuşmayı, ya da olayı ben bilmiyorum. Ama ne olursa olsun bir evladın babasına öyle davranmaya hakkının olmadığını düşünüyorum. Unutma ki yarın bir gün sen de baba olacaksın. Senin de mutlaka erkek çocuğun olacak. Şimdi kendini babanın yerine koy ve ilerde senin de o konumda olabileceğini düşün. Şimdi şunu çok merak ediyorum, bu yaptığın hatanın telafisini nasıl ödeyeceksin, o tokat atıp yerlerde yuvarladığın adamın gönlünü nasıl alacaksın, nasıl baba deyip hayır duasını isteyeceksin? Her şeyden önemlisi de hesap günü geldiği zaman kendini nasıl savunacaksın?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.