1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Spor İşte Verimliliği Artırıyor
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Spor İşte Verimliliği Artırıyor

A+A-

Sağlıklı ve dinç kalmanın yollarından birisi de spor. Aynı zamanda kişiyi başarıya götüren en önemli unsurlardan birisi. Özellikle iş dünyasında spora zaman ayıranların iş yerindeki verimliliğe katkısı büyük. Bu yüzden de günümüzde artık iş dünyası spora önem veriyor. Hatta bu anlamdaki faaliyetleri destekliyor. Çalışanlarına her anlamda yardımcı oluyor. Çünkü spor işte verimliliği geliştiriyor. Sporun verimlilik üzerindeki etkisini araştırırken Randstad’ın raporuna ulaştım. Raporun çarpıcı kısmı ise sporla meşgul olanların işte verimliliği geliştirdiğinin saptanması. Söz konusu rapora göre yılda 4 kez ‘Workmonitor’ adıyla iş dünyasının eğilimleri araştırılırken, sporun verimliliği geliştirdiğine yönelik örnekler ortaya konuluyor. Asya Pasifik ve Amerika kıtalarını içeren, Türkiye’nin de dâhil olduğu 33 ülkeyi kapsayan 2014’ün ilk “Global iş dünyası eğilimleri” raporunda tüm dünyada çalışanların yüzde 70’i düzenli egzersiz yaptıkları veya bir sporla meşgul oldukları takdirde işlerinde daha verimli olduğu görülüyor. İşte üretkenlik ve verimliliğin sporla geliştiğini savunan Amerikalı ve Asyalı çalışanları, Belçika, Hollanda, Birleşik Krallık ve Türkiye takip ediyor. İşverenlerin yüzde 56’sının çalışanların sağlıklı yaşam tarzıyla ilgili talepleri doğrultusunda bilinçli girişimlerde bulunduğu ortaya çıkıyor.
***
Diğer taraftan İşverenlerin neredeyse üçte biri çalışanlarına iş saatleri içinde fiziksel egzersiz yapma olanağı tanırken, bu oranın yüzde 40 ile en yüksek Türkiye’de olduğu ölçümleniyor. Workmonitor 2014’ün ilk araştırmasında işverenlerin yüzde 35’inin çalışanlarına işyerinde spor yapma olanağı veya bir spor salonunda indirim gibi kolaylıklar sunduğu belirleniyor. Öte yandan yine işverenlerin yüzde 45’i çalışanlarının sağlıklı beslenmesine üst düzey önem gösteriyor ve şirket yemekhanesi ya da anlaşmalı mekânlarda sağlıklı gıdalara destek veriyor. Araştırmanın diğer önemli bir bulgusu ise işverenlerin spor ve sağlıklı gıdaların haricinde çalışanlarının zihinsel zindeliği için kurum içinde mesleki koçlara veya akıl hocalarına daha fazla yer vermesi. Zihinsel olduğu kadar, bedensel olarak da sağlıklı olan çalışanların mesai saatlerinde daha mutlu ve verimli çalıştığı gerçek.
***
İş yerinde sağlık politikalarını benimseyen, sağlıklı gıdaların tüketilmesini teşvik eden kurum çalışanlarının eskiye nazaran konsantrasyonları artarken, çalışma isteği ve enerji ile belirlenen hedeflere ulaşmada daha fazla efor sarf ediyorlar. Bu da iş yerinde verimlilikle birlikte başarıyı birlikte getiriyor. Sonuç olarak günümüzde iş dünyası verimlilik ve başarıyı daima hedeflerken, bu hedefe ulaşmanın yollarını sürekli araştırıp, uygulamaya çalışıyor. Özellikle spora önem veren personelin verimliliği geliştirdiğinin bilinciyle bu konuya önem vermeye başlaması iyi bir gelişme. ‘Her işin başı sağlık’ atasözümüzden anlaşılacağı gibi, başarının ve verimliliğin en önemli iki unsuru iş yerlerinin vazgeçilmezlerinden olmalı. Öyle ise iş dünyası spora daha fazla önem vermeli. İş yerinde daha çok kazanç ve daha çok başarı verimlilikten geçer.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.