1. YAZARLAR

  2. Hakan Karayanız

  3. Sporcu Sağlığı ve Önemi
Hakan Karayanız

Hakan Karayanız

Altyapıya Dair
Yazarın Tüm Yazıları >

Sporcu Sağlığı ve Önemi

A+A-

Spor ve özellikle futbol tüm dünyanın arkasından koştuğu bir şölen ve evrensel olarak sürüklediği bir daldır.

 Her daim kendini yenileyen ve gelişen “Popüler meslek” haline geldi.

Futbol tutkunu olan genç futbolcu adayları en iyi performanslarını sergileyebilmek adına ve kulüp altyapılarında kendilerine yer edinebilmek için birbirleriyle yarışırlar. Performans değerlendirirken sadece yetenek aranmıyor, boyu ve kilosu da dikkate alınıyor ve sporcuda aranan “ fiziksel” özelliklerdeki aranan kriterlere uymak zorundadır. Maalesef ki günümüz futbolunda bu özelikler aranılır oldu.

Futbolcu antrenman ve müsabakaya çıktığı zaman sahada en iyi performansı ortaya koyup kendisinden istenilen süreyi/,dakikayı çıkarması gereklidir. Futbolcu performansının önemli olduğu kadar algılamada, yetenekte ve fiziksel olarak ta birleşmesi gerekir. Antrenörünün vermiş olduğu eğitimle mevki özelliğini ve bu mevkide oynayabilmeleri gerekmektedir ve bu yüzden algılama ve yetenek olmalıdır. Tamamen farklı özelliklere sahip futbolcularda oluşturulmaktadır. Bu yeteneklere sahip futbolcuların yapısal olarak özelliklerinden biri de kiminin ağır olması kiminin seri, süratli ve çabuk olması, futbolunda koşarak ve seri oynandığını düşünürsek uyulması gereken kuralın uygulanması daha sağlıklı ve verimli olur. Futbolcu olmak sadece futbol oynamak anlamına gelmemesi gerekiyor.

Her mevkiinin öneminin anlatılması ve öğretilmesi sporcu/futbolcuda olduğu gibi eğitim veren antrenör de bitiyor. Futbol hareketli olduğu kadar kuvvete dayalı bir spordur. Sadece yetenekler olmadığı kuvvet de önemlidir. Algılama, yetenek, kuvvet ve beslenme futbolcunun dikkat etmesi gereken kuralıdır. Futbolcu ve adaylarının sürekli yoğun antrenman ve müsabaka programı olmasından dolayı dayanıklılığı arttırabilmeleri için yüksek efor kaybı olacak durumlarda performans düşüşü yaşamamaları için gıda yani beslenme takviyesini iyi almaları gerekir. Glokojen depolarının dolu olmalı performans kaybını en aza indirip yetenekle birlikte kaliteli futbol ortaya konulması kaçınılmaz olur.

Futbolun sadece yetişkinler için olmadığı bahsedilen konunun en alt grup dediğimiz yaş gruplarından başlanıp yetişkinlere kadar uygulanması gerekmektedir. Saygılarımla…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.